ZITTING VAN 19 06 2025 - 20:05 uur.

 

Aanwezig
Bob Michiels, Burgemeester
David Janssens, Peter Spiessens, Wim De Roover, Herman De Coux, Ann Danckers, Schepenen
Mario Verbeeck, Voorzitter
Bert Ceulemans, Tom Wouters, Bart Sorée, Martine Ooms, David Dupont, Fredy De Keyser, Shari Hendrickx, Julie Van Den Eynde, Wendy De Cock, Ingrid Stas, Jill Elsen, Margareta Vandenbroeck, Mark Boone, Raadsleden
Peggy Baeten, Algemeen directeur


Verontschuldigd
Elke Croon, Raadslid
 

Overzicht punten

ZITTING VAN 19 JUNI 2025

 

BES Notulen en audioverslag GR van 22 mei 2025

 

 

MOTIVERING

 

FEITEN EN CONTEXT

 

De notulen van de vorige zitting van de gemeenteraad van 22 mei 2025 worden ter goedkeuring voorgelegd aan de leden van de gemeenteraad.

 

Er wordt kennis genomen van het audioverslag van de gemeenteraad van 22 mei 2025.

 

JURIDISCHE GRONDEN

 

Artikel 32 van het Decreet over het lokaal bestuur

 

Elk gemeenteraadslid heeft het recht tijdens de vergadering opmerkingen te maken over de notulen en het zittingsverslag van de vorige vergadering. Als die opmerkingen door de gemeenteraad worden aangenomen, worden de notulen en het zittingsverslag in die zin aangepast.

Als er geen opmerkingen worden gemaakt over de notulen en het zittingsverslag van de vorige vergadering worden de notulen en het zittingsverslag als goedgekeurd beschouwd en worden ze ondertekend door de voorzitter van de gemeenteraad en de algemeen directeur.

 

BIJLAGEN

 

audioverslag GR 22 mei 2025

BESLUIT

 

eenparig

 

Enig artikel

 

De gemeenteraad keurt de notulen van de vergadering van 22 mei 2025 goed en neemt kennis van het audioverslag.

 

 

Publicatiedatum: 24/09/2025
Overzicht punten

ZITTING VAN 19 JUNI 2025

 

BES Verbeterende akte opstalrecht Hoekje

 

 

MOTIVERING

 

FEITEN EN CONTEXT

 

In zitting van de raad voor maatschappelijk welzijn van 29 augustus 2024 werd goedkeuring gehecht aan een ontwerpakte waarbij door het OCMW een opstalrecht en de vestiging van een erfdienstbaarheid werd verleend aan de opdrachthoudende Provinciale Brabantse Energiemaatschappij (PBE) met het oog op de plaatsing van een elektriciteitscabine. De uiteindelijke akte werd verleden op 08 oktober 2024.

 

In zitting van de raad voor maatschappelijk welzijn van 16 mei 2024 werd principieel akkoord gegaan met een kosteloze overdracht door het OCMW aan de gemeente van een perceel, gelegen in het Hoekje. De ontwerpakte werd goedgekeurd in zitting van de raad voor maatschappelijk welzijn en de gemeente van 03 oktober 2024. De akte werd verleden op 07 oktober 2024.

 

Nadien bleek evenwel dat er een overlap zat tussen enerzijds het opmetingsplan en anderzijds het innameplan als bijlagen bij voormelde akten. Vermits de akte waarbij er een kosteloze overdracht was van een perceel grond door het OCMW aan de gemeente voorafging aan de akte waarbij het OCMW een opstalrecht vestigde ten gunste van de PBE, was het OCMW geen eigenaar meer van een klein stukje perceel waarop het opstalrecht en het recht van erfdienstbaarheid betrekking hadden. Dit wordt nu rechtgezet door een verbeterende akte, waarbij de gemeente tussenkomt en het opstalrecht en vestiging van erfdienstbaarheid bevestigt.

 

JURIDISCHE GRONDEN

 

Decreet lokaal bestuur van 22 december 2017, artikel 41, tweede lid, 11°.

 

BIJLAGEN

 

Ontwerp van verbeterende akte

FINANCIELE GEVOLGEN

 

De notariële kosten voor de verbeterende notariële akte bedragen € 1 146,12. De kredieten zijn voorzien op 2025/ACT-93/0600-00/61300109/GEMEENTE/CBS/IP-GEEN (bestelbon G/2025/796).

BESLUIT

 

eenparig

 

Artikel 1

 

De gemeenteraad keurt de verbeterende notariële akte, in bijlage bij dit besluit, goed aangaande het verlenen van een recht van opstal op een perceel grond gelegen in Hoekje te Begijnendijk, gekadastreerd volgens recent kadastraal uittreksel wijk A nummer 0451RP0000, met een oppervlakte volgens kadaster van vijf centiare én met het verlenen van een kosteloze erfdienstbaarheid voor de aanleg, herstel, vervanging en onderhoud van de elektriciteitscabine en de ondergrondse leidingen in een zone vanaf de toegangsdeur van de elektriciteitscabine tot aan het openbaar domein in Hoekje Begijnendijk en tevens een erfdienstbaarheid van toegang voor het personeel van Fluvius System Operator en Fluvius OV en hun respectievelijke aannemers en onderaannemers.

 

Artikel 2

 

De gemeenteraad machtigt de voorzitter van de gemeenteraad en de algemeen directeur tot het ondertekenen van de notariële akte, vermeld in artikel 1.

 

 

Publicatiedatum: 24/09/2025
Overzicht punten

ZITTING VAN 19 JUNI 2025

 

KEN Jaarrapport organisatiebeheersing

 

De gemeenteraad neemt kennis van het jaarrapport organisatiebeheersing, opgesteld door de algemeen directeur.

 

Artikel 219, lid 2 van het decreet over het lokaal bestuur bepaalt dat de algemeen directeur aan het college van burgemeester en schepenen, het vast bureau, de gemeenteraad, de raad voor maatschappelijk welzijn en de raad van bestuur AGB rapporteert over het organisatiebeheersingssysteem uiterlijk op 30 juni van het daaropvolgende jaar.

 

BIJLAGE

 

Jaarrapport organisatiebeheersing 2024-2025

 

 

 

Publicatiedatum: 24/09/2025
Overzicht punten

ZITTING VAN 19 JUNI 2025

 

BES Huishoudelijk reglement adviesraden

 

 

MOTIVERING

 

FEITEN EN CONTEXT

 

In zitting van de gemeenteraad van 27 februari 2025 werd het huishoudelijk reglement van de gemeenteraad lokaal bestuur Begijnendijk goedgekeurd.

Artikel 38, §4 van voormeld huishoudelijk reglement voorziet dat de werking van de adviesraden wordt bepaald in een huishoudelijk reglement dat door de gemeenteraad wordt vastgesteld.

 

Er werden twee ontwerpen van huishoudelijk reglement opgemaakt, een specifiek voor de GECORO (omwille van het feit dat diens werking sterk decretaal/reglementair bepaald is) en een voor de overige adviesraden. De ontwerpen van huishoudelijk reglement werden aan de adviesraden voorgelegd voor eventuele opmerkingen. Het huishoudelijk reglement van de GECORO werd reeds in zitting van de gemeenteraad van 22 mei 2025 goedgekeurd. Nu wordt het huishoudelijk reglement dat van toepassing zal zijn voor de overige adviesraden ter goedkeuring aan de gemeenteraad voorgelegd.

 

Het huishoudelijk reglement lokale adviesraden voorziet tot slot in artikel 11 dat het lokaal bestuur jaarlijks voorziet in een bedrag ter ondersteuning van de werking van de adviesraad. Dit bedrag staat los van de mogelijkheid van enkele adviesraden om subsidies te verstrekken. De tussenkomst in de werkingsmiddelen voor de adviesraden voor 2025 wordt tevens vastgesteld.

 

JURIDISCHE GRONDEN

 

        Decreet lokaal bestuur van 22 december 2017, artikel 304

        Huishoudelijk reglement van de gemeenteraad lokaal bestuur Begijnendijk, artikel 38

 

BIJLAGEN

 

        Ontwerp van huishoudelijk reglement lokale adviesraden

        Tussenkomst in de werkingsmiddelen adviesraden 2025

FINANCIELE GEVOLGEN

 

Aan elke adviesraad wordt een werkingsbudget toegekend op een eigen budgetsleutel. Zie als bijlage.

BESLUIT

 

 

Correctie artikel 3 HHR - toepassingsgebied -  verwijderen 5) Gemeentelijke Commissie voor Ruimtelijke Ordening (GECORO)

eenparig

 

 

artikel 1, 2 en 3 van het besluit

eenparig

 

Artikel 1

 

De gemeenteraad besluit om het aangepast huishoudelijk reglement lokale adviesraden, in bijlage, goed te keuren.

 

Artikel 2

 

De gemeenteraad besluit om aan de adviesraden een tussenkomst in de werkingsmiddelen toe te kennen, zoals bepaald in bijlage.

 

Artikel 3

 

De gemeenteraad machtigt de ondersteunende ambtenaren om het huishoudelijk reglement en het vastgestelde werkingsbudget aan de adviesraden mee te delen.

 

 

Publicatiedatum: 24/09/2025
Overzicht punten

ZITTING VAN 19 JUNI 2025

 

BES Vernieuwing adviesraden – mobiliteitsraad

 

 

MOTIVERING

 

FEITEN EN CONTEXT

 

In zitting van de gemeenteraad van 27 februari 2025 werd het huishoudelijk reglement van de gemeenteraad lokaal bestuur Begijnendijk goedgekeurd.

 

Artikel 38 §2 van het huishoudelijk reglement bepaalt welke adviesraden opnieuw worden samengesteld of opgericht.

 

Artikel 38 §4 van het huishoudelijk reglement bepaalt dat alle adviesraden erkenning vragen aan de gemeenteraad en leggen daartoe hun statuten en de latere wijzigingen ervan, ter goedkeuring voor.

 

In zitting van 15 mei 2025 keurde de mobiliteitsraad de statuten en haar samenstelling goed.

 

Nu wordt aan de gemeenteraad gevraagd om de statuten te bekrachtigen, de samenstelling goed te keuren, en bijgevolg de mobiliteitsraad te erkennen.

 

JURIDISCHE GRONDEN

 

        Decreet lokaal bestuur van 22 december 2017, artikel 304

        Huishoudelijk reglement van de gemeenteraad lokaal bestuur Begijnendijk, artikel 38

 

BIJLAGEN

 

        Nieuwe samenstelling van de mobiliteitsraad

        Statuten van de mobiliteitsraad

BESLUIT

 

eenparig

 

Artikel 1

 

De gemeenteraad besluit om de nieuwe samenstelling van de mobiliteitsraad, zoals opgenomen in bijlage 1 bij dit besluit, goed te keuren.

 

Artikel 2

 

De gemeenteraad besluit om de statuten van de mobiliteitsraad, zoals opgenomen in bijlage 2 bij dit besluit, te bekrachtigen.

 

Artikel 3

 

De gemeenteraad besluit om de mobiliteitsraad opnieuw als lokale adviesraad te erkennen.

 

Artikel 4

 

Een kopie van dit besluit wordt overgemaakt aan het dagelijks bestuur van de lokale adviesraad.

 

 

Publicatiedatum: 24/09/2025
Overzicht punten

ZITTING VAN 19 JUNI 2025

 

BES Vernieuwing adviesraden - milieuadviesraad

 

 

MOTIVERING

 

FEITEN EN CONTEXT

 

In zitting van de gemeenteraad van 27 februari 2025 werd het huishoudelijk reglement van de gemeenteraad lokaal bestuur Begijnendijk goedgekeurd.

 

Artikel 38 §2 van het huishoudelijk reglement bepaalt welke adviesraden opnieuw worden samengesteld of opgericht.

 

Artikel 38 §4 van het huishoudelijk reglement bepaalt dat alle adviesraden erkenning vragen aan de gemeenteraad en leggen daartoe hun statuten en de latere wijzigingen ervan, ter goedkeuring voor.

 

In zitting van 20 mei 2025 keurde de milieuadviesraad de statuten en haar samenstelling goed.

 

De gemeenteraad wordt gevraagd om de statuten te bekrachtigen, de samenstelling goed te keuren en bijgevolg de milieuraad te erkennen.

 

JURIDISCHE GRONDEN

 

        Decreet lokaal bestuur van 22 december 2017, artikel 304

        Huishoudelijk reglement van de gemeenteraad lokaal bestuur Begijnendijk, artikel 38

 

BIJLAGEN

 

        Bijlage1 Nieuwe samenstelling van de milieuraad

        Bijlage2 Statuten van milieuraad

FINANCIELE GEVOLGEN

 

De tussenkomst in de werkingsmiddelen van de adviesraden wordt voorzien bij goedkeuring van het huishoudelijk reglement lokale adviesraden.

 

Na de oorspronkelijke stemming wordt de stemming hernomen, gezien gemeld wordt dat er een belangenconflict is betreffende schepen D. Janssens. De stemming wordt hernomen met uitsluiting van schepen D. Janssens.

BESLUIT

 

eenparig

 

Artikel 1

 

De gemeenteraad besluit om de nieuwe samenstelling van de milieuadviesraad, zoals opgenomen in bijlage 1 bij dit besluit, goed te keuren.

 

Artikel 2

 

De gemeenteraad besluit om de statuten van de milieuadviesraad, zoals opgenomen in bijlage 2 bij dit besluit, te bekrachtigen.

 

Artikel 3

 

De gemeenteraad besluit om de milieuadviesraad opnieuw als lokale adviesraad te erkennen.

 

Artikel 4

 

Een kopie van dit besluit wordt overgemaakt aan de het dagelijks bestuur van de lokale adviesraad.

 

 

Publicatiedatum: 24/09/2025
Overzicht punten

ZITTING VAN 19 JUNI 2025

 

BES Vernieuwing adviesraden - cultuurraad

 

 

MOTIVERING

 

FEITEN EN CONTEXT

 

In zitting van de gemeenteraad van 27 februari 2025 werd het huishoudelijk reglement van de gemeenteraad lokaal bestuur Begijnendijk goedgekeurd.

 

Artikel 38, §2 van het huishoudelijk reglement bepaalt welke adviesraden opnieuw worden samengesteld of opgericht.

 

Artikel 38, §4 van het huishoudelijk reglement bepaalt dat alle adviesraden erkenning vragen aan de gemeenteraad en leggen daartoe hun statuten, en de latere wijzigingen ervan, ter goedkeuring voor.

 

In zitting van 13 mei 2025 keurde de cultuurraad de statuten en haar samenstelling goed.

 

Nu wordt aan de gemeenteraad gevraagd om de statuten te bekrachtigen, de samenstelling goed te keuren, en bijgevolg de cultuurraad te erkennen.

 

JURIDISCHE GRONDEN

 

        Decreet lokaal bestuur van 22 december 2017, artikel 304

        Huishoudelijk reglement van de gemeenteraad lokaal bestuur Begijnendijk, artikel 38

 

BIJLAGEN

 

        Nieuwe samenstelling van de cultuurraad

        Statuten van cultuurraad

BESLUIT

 

eenparig

 

Artikel 1

 

De gemeenteraad besluit om de nieuwe samenstelling van de cultuurraad, zoals opgenomen in bijlage 1 bij dit besluit, goed te keuren.

 

Artikel 2

 

De gemeenteraad besluit om de statuten van de cultuurraad, zoals opgenomen in bijlage 2 bij dit besluit, te bekrachtigen.

 

Artikel 3

 

De gemeenteraad besluit om de cultuurraad opnieuw als lokale adviesraad te erkennen

 

Artikel 4

 

Een kopie van dit besluit wordt overgemaakt aan het dagelijks bestuur van de lokale adviesraad.

 

 

Publicatiedatum: 24/09/2025
Overzicht punten

ZITTING VAN 19 JUNI 2025

 

BES Vernieuwing adviesraden - GRIS

 

 

MOTIVERING

 

FEITEN EN CONTEXT

 

In zitting van de gemeenteraad van 27 februari 2025 werd het huishoudelijk reglement van de gemeenteraad lokaal bestuur Begijnendijk goedgekeurd.

 

Artikel 38, §2 van het huishoudelijk reglement bepaalt welke adviesraden opnieuw worden samengesteld of opgericht.

 

Artikel 38, §4 van het huishoudelijk reglement bepaalt dat alle adviesraden erkenning vragen aan de gemeenteraad en leggen daartoe hun statuten, en de latere wijzigingen ervan, ter goedkeuring voor.

 

In zitting van 16 mei 2025 keurde de Gemeentelijke Raad Internationale Solidariteit (GRIS) de statuten en haar samenstelling goed.

 

Nu wordt aan de gemeenteraad gevraagd om de statuten te bekrachtigen, de samenstelling goed te keuren, en bijgevolg de GRIS te erkennen.

 

JURIDISCHE GRONDEN

 

        Decreet lokaal bestuur van 22 december 2017, artikel 304

        Huishoudelijk reglement van de gemeenteraad lokaal bestuur Begijnendijk, artikel 38

 

BIJLAGEN

 

        Nieuwe samenstelling van de GRIS

        Statuten GRIS

BESLUIT

 

eenparig

 

Artikel 1

 

De gemeenteraad besluit om de nieuwe samenstelling van de GRIS, zoals opgenomen in bijlage 1 bij dit besluit, goed te keuren.

 

Artikel 2

 

De gemeenteraad besluit om de statuten van de GRIS, zoals opgenomen in bijlage 2 bij dit besluit, te bekrachtigen.

 

Artikel 3

 

De gemeenteraad besluit om de GRIS opnieuw als lokale adviesraad te erkennen.

 

Artikel 4

 

Een kopie van dit besluit wordt overgemaakt aan het dagelijks bestuur van de lokale adviesraad.

 

 

Publicatiedatum: 24/09/2025
Overzicht punten

ZITTING VAN 19 JUNI 2025

 

BES Vernieuwing adviesraden - jeugdraad

 

 

MOTIVERING

 

FEITEN EN CONTEXT

 

In zitting van de gemeenteraad van 27 februari 2025 werd het huishoudelijk reglement van de gemeenteraad lokaal bestuur Begijnendijk goedgekeurd.

 

Artikel 38, §2 van het huishoudelijk reglement bepaalt welke adviesraden opnieuw worden samengesteld of opgericht.

 

Artikel 38, §4 van het huishoudelijk reglement bepaalt dat alle adviesraden erkenning vragen aan de gemeenteraad en leggen daartoe hun statuten, en de latere wijzigingen ervan, ter goedkeuring voor.

 

In zitting van 22 april 2025 keurde de jeugdraad de statuten en haar samenstelling goed.

 

Nu wordt aan de gemeenteraad gevraagd om de statuten te bekrachtigen, de samenstelling goed te keuren, en bijgevolg de jeugdraad te erkennen.

 

JURIDISCHE GRONDEN

 

        Decreet lokaal bestuur van 22 december 2017, artikel 304

        Huishoudelijk reglement van de gemeenteraad lokaal bestuur Begijnendijk, artikel 38

 

BIJLAGEN

 

        Nieuwe samenstelling van de jeugdraad

        Statuten van jeugdraad

BESLUIT

 

eenparig

 

Artikel 1

 

De gemeenteraad besluit om de nieuwe samenstelling van de jeugdraad, zoals opgenomen in bijlage 1 bij dit besluit, goed te keuren.

 

Artikel 2

 

De gemeenteraad besluit om de statuten van de jeugdraad, zoals opgenomen in bijlage 2 bij dit besluit, te bekrachtigen.

 

Artikel 3

 

De gemeenteraad besluit om de jeugdraad opnieuw als lokale adviesraad te erkennen

 

Artikel 4

 

Een kopie van dit besluit wordt overgemaakt aan het dagelijks bestuur van de lokale adviesraad.

 

 

Publicatiedatum: 24/09/2025
Overzicht punten

ZITTING VAN 19 JUNI 2025

 

BES Vernieuwing adviesraden - Sportraad

 

 

MOTIVERING

 

FEITEN EN CONTEXT

 

In zitting van de gemeenteraad van 27 februari 2025 werd het huishoudelijk reglement van de gemeenteraad lokaal bestuur Begijnendijk goedgekeurd.

 

Artikel 38, §2 van het huishoudelijk reglement bepaalt welke adviesraden opnieuw worden samengesteld of opgericht.

 

Artikel 38, §4 van het huishoudelijk reglement bepaalt dat alle adviesraden erkenning vragen aan de gemeenteraad en leggen daartoe hun statuten, en de latere wijzigingen ervan, ter goedkeuring voor.

 

In zitting van 20 mei 2025 keurde de sportraad de statuten en haar samenstelling goed.

 

Nu wordt aan de gemeenteraad gevraagd om de statuten te bekrachtigen, de samenstelling goed te keuren, en bijgevolg de sportraadraad te erkennen.

 

JURIDISCHE GRONDEN

 

        Decreet lokaal bestuur van 22 december 2017, artikel 304

        Huishoudelijk reglement van de gemeenteraad lokaal bestuur Begijnendijk, artikel 38

 

BIJLAGEN

 

        Nieuwe samenstelling van de sportraad

        Statuten van sportraad

BESLUIT

 

eenparig

 

Artikel 1

 

De gemeenteraad besluit om de nieuwe samenstelling van de sportraad, zoals opgenomen in bijlage 1 bij dit besluit, goed te keuren.

 

Artikel 2

 

De gemeenteraad besluit om de statuten van de sportraad, zoals opgenomen in bijlage 2 bij dit besluit, te bekrachtigen

 

Artikel 3

 

De gemeenteraad besluit om de sportraad opnieuw als lokale adviesraad te erkennen.

 

Artikel 4

 

Een kopie van dit besluit wordt overgemaakt aan het dagelijks bestuur van de lokale adviesraad.

 

 

Publicatiedatum: 24/09/2025
Overzicht punten

ZITTING VAN 19 JUNI 2025

 

BES Vernieuwing adviesraden - seniorenraad

 

 

MOTIVERING

 

FEITEN EN CONTEXT

 

In zitting van de gemeenteraad van 27 februari 2025 werd het huishoudelijk reglement van de gemeenteraad lokaal bestuur Begijnendijk goedgekeurd.

 

Artikel 38 §2 van het huishoudelijk reglement bepaalt welke adviesraden opnieuw worden samengesteld of opgericht.

 

Artikel 38 §4 van het huishoudelijk reglement bepaalt dat alle adviesraden erkenning vragen aan de gemeenteraad en leggen daartoe hun statuten, en de latere wijzigingen ervan, ter goedkeuring voor.

 

In zitting van 02 juni 2025 keurde de seniorenraad de statuten en haar samenstelling goed.

 

Nu wordt aan de gemeenteraad gevraagd om de statuten te bekrachtigen, de samenstelling goed te keuren en bijgevolg de seniorenraad te erkennen.

 

 

JURIDISCHE GRONDEN

 

        Decreet lokaal bestuur van 22 december 2017, artikel 304;

        Huishoudelijk reglement van de gemeenteraad lokaal bestuur Begijnendijk, artikel 38.

 

BIJLAGEN

 

        Nieuwe samenstelling van de seniorenraad;

        Statuten van seniorenraad.

BESLUIT

 

eenparig

 

Artikel 1

 

De gemeenteraad besluit om de nieuwe samenstelling van de seniorenraad, zoals opgenomen in bijlage 1 bij dit besluit, goed te keuren.

 

Artikel 2

 

De gemeenteraad besluit om de statuten van de seniorenraad, zoals opgenomen in bijlage 2 bij dit besluit, te bekrachtigen.

 

Artikel 3

 

De gemeenteraad besluit om de seniorenraad als lokale adviesraad te erkennen.

 

Artikel 4

 

Een kopie van dit besluit wordt overgemaakt aan het dagelijks bestuur van de lokale adviesraad.

 

 

Publicatiedatum: 24/09/2025
Overzicht punten

ZITTING VAN 19 JUNI 2025

 

BES Vernieuwing adviesraden - LOK

 

 

MOTIVERING

 

FEITEN EN CONTEXT

 

In zitting van de gemeenteraad van 27 februari 2025 werd het huishoudelijk reglement van de gemeenteraad lokaal bestuur Begijnendijk goedgekeurd.

 

Artikel 38, §2 van het huishoudelijk reglement bepaalt welke adviesraden opnieuw worden samengesteld of opgericht.

 

Artikel 38, §4 van het huishoudelijk reglement bepaalt dat alle adviesraden erkenning vragen aan de gemeenteraad en leggen daartoe hun statuten, en de latere wijzigingen ervan, ter goedkeuring voor.

 

In zitting van 23 april 2025 keurde het LOK de statuten en haar samenstelling goed.

 

Nu wordt aan de gemeenteraad gevraagd om de statuten te bekrachtigen, de samenstelling goed te keuren, en bijgevolg het LOK te erkennen.

 

JURIDISCHE GRONDEN

 

        Decreet lokaal bestuur van 22 december 2017, artikel 304;

        Huishoudelijk reglement van de gemeenteraad lokaal bestuur Begijnendijk, artikel 38.

 

BIJLAGEN

 

        Nieuwe samenstelling van het LOK;

        Statuten van het LOK.

FINANCIELE GEVOLGEN

 

Geen

BESLUIT

 

eenparig

 

Artikel 1

 

De gemeenteraad besluit om de nieuwe samenstelling van het LOK (Lokaal Overleg Kinderopvang), zoals opgenomen in bijlage 1 bij dit besluit, goed te keuren.

 

Artikel 2

 

De gemeenteraad besluit om de statuten van het LOK (Lokaal Overleg Kinderopvang), zoals opgenomen in bijlage 2 bij dit besluit, te bekrachtigen.

 

Artikel 3

 

De gemeenteraad besluit om het LOK (Lokaal Overleg Kinderopvang) opnieuw als lokale adviesraad te erkennen.

 

Artikel 4

 

Een kopie van dit besluit wordt overgemaakt aan het dagelijks bestuur van de lokale adviesraad.

 

 

Publicatiedatum: 24/09/2025
Overzicht punten

ZITTING VAN 19 JUNI 2025

 

BES Straffe streek deelname SO 2026-2031

 

 

MOTIVERING

 

FEITEN EN CONTEXT

 

Streekproducten Vlaams-Brabant vzw schrijft op 6 mei 2025 de lokale besturen aan om hun nieuwe actieplan voor te stellen en lokale besturen uit Vlaams-Brabant hiermee een aanbod aan te bieden, verder te bouwen aan een sterk streekverhaal, met meer zichtbaarheid, samenwerking en ondersteuning voor lokale korte keten initiatieven.

 

Gedurende de periode 2026 tot 2031 biedt Streekproducten Vlaams-Brabant gemeenten een duurzaam en structureel partnerschap aan, opgebouwd rond 4 krachtige pijlers:

        gerichte promotie voor streekproducten en lokale ondernemers

        actieve netwerking & kennisdeling

        structurele ondersteuning voor beleid en lokale initiatieven

        optioneel: evenementen op maat in je gemeente

 

Al de info, inclusief voorwaarden, voordelen en bijdragen worden verder toegelicht in de brochure "Een streek vol smaak, een actieplan vol impact" toegevoegd in bijlage aan dit besluit.

 

JURIDISCHE GRONDEN

 

        Decreet Lokaal Bestuur

        Besluit college van burgemeester en schepenen van 27 mei 2025 betreft Straffe streek engagement deelname samenwerkingsovereenkomst 2026-2031

 

ARGUMENTATIE

 

Artikel 41 van het decreet Lokaal Bestuur bepaalt dat de gemeenteraad bevoegd is inzake het nemen van een besluit aangaande deze materie.

 

BIJLAGEN

 

        Brochure "Een streek vol smaak, een actieplan vol impact" - Structureel partnerschap voor Vlaams-Brabantse gemeenten 2026-2031

        Engagementsverklaring

FINANCIELE GEVOLGEN

 

Om een structurele samenwerking mogelijk te maken, dienen deelnemende gemeente een jaarlijkse bijdrage gedurende 6 jaar te doen op basis van het aantal inwoners. Het aantal inwoners wordt bepaald op basis van de beschikbare data op het moment van intekenen.

 

Het standaardtarief bedraagt 0,20 €/inwoner per jaar. Tijdens het opstartjaar 2026 geldt een korting van 25% op het standaardtarief, waardoor je dat jaar slechts 0,15 €/inwoner betaalt. Vanaf 2027 tot 2031 wordt het standaardtarief van 0,20 €/inwoner toegepast.

 

Voor 2026 geldt een voordeeltarief van €0,15 per inwoner, goed voor een bijdrage van €1592,4 (op basis van 10.616 inwoners op 1 januari 2024). Vanaf 2027 geldt het reguliere tarief van €0,20 per inwoner per jaar (€2123,2 per jaar)

 

In de nieuwe meerjarenplanning worden de nodige budgetten hiertoe voorzien.

BESLUIT

 

eenparig

 

Artikel 1

 

De gemeenteraad besluit gedurende de legislatuur 2026-2031 een structureel partnerschap aan te gaan met Streekproducten Vlaams-Brabant vzw ter promotie en ondersteuning van de lokale ondernemers die actief zijn in de korte keten én om over te gaan tot ondertekening van de engagementsverklaring.

 

Artikel 2

 

Een kopie van deze beslissing wordt overgemaakt aan daan.vanhorenbeek@vlaamsbrabant.be, projectexpert Straffe Streek.

 

Artikel 3

 

De dienst vrije tijd krijgt de opdracht deze materie verder op te volgen.

 

 

Publicatiedatum: 24/09/2025
Overzicht punten

ZITTING VAN 19 JUNI 2025

 

BES Samenwerkingsovereenkomst detailhandelscoaching

 

 

MOTIVERING

 

FEITEN EN CONTEXT

 

Op 11 februari 2025 besprak de provincie Vlaams-Brabant, dienst economie met het lokaal bestuur Begijnendijk de detailhandelbeleidscoaching.

 

De provincie Vlaams-Brabant en de provinciale Dienst Economie willen met het project detailhandelscoaching steden en gemeenten aansporen om hun centrale handelsgebieden te versterken en dit, indien mogelijk, in samenwerking met de (buur)gemeenten binnen de provincie.

 

Zij begeleiden steden en gemeenten om hun detailhandelsbeleid uit te werken vanuit door het lokaal bestuur geformuleerde vraag of problematiek en te implementeren op het terrein.

 

Vanuit dit beleidsplan vloeien er acties die worden aangeraden vanuit de expertise van de detailhandelscoach en de ervaringen met andere gemeenten.

 

Voor dit traject wordt een financiële vergoeding van € 5 000 aangerekend om de betrokkenheid vanuit het lokaal bestuur te kunnen garanderen.

 

Voor de uitwerking van deze acties kunnen er subsidies worden aangevraagd bij de provincie Vlaams-Brabant. Deze subsidies bedragen maximaal € 10 000 per project. Aanvragen kunnen jaarlijks worden ingediend ten laatste op 15 april en 15 oktober. Projecten dienen na deze datum te worden opgestart.

 

Om in te stappen in dit traject dient het lokaal bestuur een gemotiveerde aanvraag op te stellen. Deze aanvraag is toegevoegd in bijlage.

 

JURIDISCHE GRONDEN

 

        Decreet lokaal bestuur

        Wet op de overheidsopdrachten

 

ARGUMENTATIE

 

Het is aangewezen om het beleid rond detailhandel onder de loep te nemen om van daaruit acties te ondernemen. Er zijn heel wat mogelijkheden om detailhandelaars aan te trekken, wat zowel de inwoners als de uitstraling van de gemeente ten goede komt. De begeleiding en coaching vanuit de provincie zijn hiervoor een aangewezen hulp.

 

Dit is een dienstverlening tussen besturen, artikel 31 van de wet op de overheidsopdrachten, daardoor is geen openbare aanbesteding nodig. Een opdracht die uitsluitend tussen twee of meer aanbestedende overheden wordt gesloten, valt buiten het toepassingsgebied van deze wet, wanneer aan elk van de volgende voorwaarden is voldaan:

1° de opdracht voorziet in of geeft uitvoering aan samenwerking tussen de deelnemende aanbestedende overheden om te bewerkstelligen dat de openbare diensten die zij moeten uitvoeren, worden verleend met het oog op de verwezenlijking van hun gemeenschappelijke doelstellingen;

2° de invulling van die samenwerking berust uitsluitend op overwegingen in verband met het openbaar belang;

en

3° de deelnemende aanbestedende overheden nemen op de open markt niet meer dan 20% van de onder die samenwerking vallende activiteiten voor hun rekening. Dit activiteitenpercentage wordt bepaald overeenkomstig artikel 30, § 4.

 

Om deze samenwerking te bevestigen volgt een samenwerkingsovereenkomst waarin de rol van beide partijen wordt beschreven.

 

Artikel 41 van het decreet Lokaal Bestuur bepaalt dat de gemeenteraad bevoegd is inzake het nemen van een besluit aangaande het afsluiten van een samenwerkingsovereenkomst.

 

BIJLAGEN

 

        Aanvraag detailhandelscoaching

        Samenwerkingsovereenkomst detailhandelscoaching

FINANCIELE GEVOLGEN

 

De provincie verzekert minimum 50% van de coachkosten. De gemeente draagt bij in het dagloon van de expert met een forfaitair bedrag van 5.000,00 euro. Verder wordt er vanuit de gemeente ook voldoende VTE voorzien om het project tot een goede afloop te brengen.

 

De gemeente Begijnendijk dient te voorzien in de betaling van een eerste schijf van € 2.500,00 binnen de maand na goedkeuring van het traject door de deputatie en € 2.500,00 na oplevering van het detailhandelsplan door de coach. De betalingen worden voldaan 30 dagen na facturatie.

 

In de huidige meerjarenplanning is onder actie-12 'De gemeente bouwt een stevig partnerschap uit met de lokale middenstand' voor werkingsjaar 2025 een uitgavekrediet van in totaal € 4 000 beschikbaar (budgetsleutel ACT-12/ 0500-00/61500020). Hiervan werd reeds € 1 500 vastgelegd voor de deelname intergemeentelijke evenement handelaars (Kamal Karmach) in samenwerking met gemeenten Tremelo en Keerbergen. Het resterend budget volstaat voor de opmaak van een bestelbon ter betaling van de eerste schijf van € 2 500,00.

 

Voor de eerste schijf werd er reeds een bestelbon opgemaakt onder de referentie 'G_BESTELBON_2025_997'.

 

In de nieuwe meerjarenplanning (momenteel in opmaak) wordt budget voor het restbedrag voorzien.

BESLUIT

 

eenparig

 

Artikel 1

 

De gemeenteraad besluit een samenwerkingsovereenkomst coachingstraject detailhandel af te sluiten met de provincie Vlaams-Brabant.

 

Artikel 2

 

Een afschrift van de beslissing zal worden bezorgd aan de provincie Vlaams-Brabant, dienst economie.

 

 

Publicatiedatum: 24/09/2025
Overzicht punten

ZITTING VAN 19 JUNI 2025

 

BES Dading Turfcafé-Baalsesteenweg 7

 

 

MOTIVERING

 

FEITEN EN CONTEXT

 

De uitbaters van de handelszaak Turf Café, gevestigd te Baalsesteenweg 7 te Begijnendijk, dienden in het verleden een verzoek in bij het lokaal bestuur tot het realiseren van een ruiling van gronden. De ruil hield in dat een deel van het openbaar domein zou worden geruild met een deel van het perceel in eigendom van Turf Café, met het oog op de uitbreiding van hun terras.

 

Het lokaal bestuur had hierbij eveneens belang, aangezien deze ruil de mogelijkheid bood om het voetpad ter plaatse te verbreden, wat de verkeersveiligheid ten goede komt.

Op 16 mei 2024 keurde de gemeenteraad de kosteloze ruil principieel goed.

De voorziene ondertekening van de ruilakte op 27 mei 2024 kon echter niet doorgaan wegens onvoorziene omstandigheden.

 

Intussen werd door de raadsman van Turf Café bijkomende schade aangehaald, voortvloeiend uit de heraanleg van de Baalsesteenweg in 2020, waarbij volgens de tegenpartij ten onrechte een strook van hun eigendom door de gemeente zou zijn ingenomen. Deze inname, en de voorwaarden gesteld voor de tijdelijke terrasopstelling, zouden geleid hebben tot bijkomende kosten van o.a. tijdelijke constructies en het verlies van gebruiksruimte.

Na overleg werd besloten om te streven naar een minnelijke regeling met als doel verdere juridische stappen te vermijden en het dossier in der minne te regelen.

 

JURIDISCHE GRONDEN

 

Deze dading komt tot stand op basis van de artikelen 2044 e.v. van het Burgerlijk Wetboek. Conform artikel 41, §1, 2° van het Decreet Lokaal Bestuur dient de gemeenteraad de dading goed te keuren daar deze een afstand van recht of betalingsverbintenis inhoudt.

 

 

ARGUMENTATIE

 

De dading voorziet onder meer:

        Formalisering van de ruilakte (ontwerpakte notaris Statpaert dd. 27 mei 2024);

        Erkenning door Turf Café van de bestaande (ondergrondse) erfdienstbaarheden m.b.t. nutsleidingen;

        Een eenmalige vergoeding van 10.000 EUR door de gemeente aan Turf Café, ter dekking van gemaakte kosten (huur tentstructuren, advocatenkosten);

        Engagement door Turf Café tot regularisatie via een omgevingsvergunning voor het permanent terras tegen uiterlijk eind 2025;

        Engagement van de gemeente tot betaling van bijkomende huurkosten (excl. btw) vanaf mei 2025 tot het wegvallen van de noodzaak, uiterlijk 31 december 2025;

        De regeling gebeurt in der minne en zonder erkenning van schuld.

        De regeling voorkomt verdere juridische stappen, beperkt kosten en herstelt op pragmatische wijze de verhoudingen met een lokale handelaar. De oplossing wordt ondersteund door juridische advisering en de gemeentelijke diensten.

 

BIJLAGEN

 

        Ontwerp van dadingsovereenkomst (juni 2025)

        Ontwerp ruilakte (notaris Statpaert, 27 mei 2024)

        Splitsings- en afbakeningsplan (landmeter 6 mei 2023)

        Politieverslag dd. 24 mei 2024

        Schattingsverslag

        GR 16 mei 2024

        bouwvergunning 29 mei 2017

FINANCIELE GEVOLGEN

 

Indien er ingrepen nodig zijn met financiële impact kan dit geplaatst worden onder budgetsleutel : 2025/ACT-127/0600-00/64300010/GEMEENTE/CBS/IP-GEEN met de aanvullende mededeling ‘Het nodige budget wordt via verschuiving beschikbaar gesteld van budgetcode 2025/ACT-127/0600-00/61310020/GEMEENTE/CBS/IP-GEEN’

BESLUIT

 

 

12 stemmen voor: Bob Michiels, David Janssens, Peter Spiessens, Wim De Roover, Herman De Coux, Ann Danckers, Mario Verbeeck, Tom Wouters, Bart Sorée, Martine Ooms, Shari Hendrickx en Julie Van Den Eynde

8 onthoudingen: Bert Ceulemans, David Dupont, Fredy De Keyser, Wendy De Cock, Ingrid Stas, Jill Elsen, Margareta Vandenbroeck en Mark Boone

 

Artikel 1

 

De gemeenteraad van Begijnendijk keurt de dadingsovereenkomst tussen het lokaal bestuur en de heer Ronny Mattheus en mevrouw Rita Huybrechts (Turf Café) goed zoals voorgelegd in bijlage.

 

Artikel 2

 

De gemeenteraad mandateert het college van burgemeester en schepenen om de dading te ondertekenen en uit te voeren.

 

Artikel 3

 

De gemeenteraad gaat akkoord met de uitbetaling van een forfaitair bedrag van 10.000 EUR ter dekking van schade zoals omschreven in de dading.

 

Artikel 4

 

De gemeenteraad verbindt zich ertoe om de bijkomende huurkosten (excl BTW) m.b.t. de terrasaanhorigheden te dragen vanaf de maand mei 2025 t.e.m. het wegvallen van de huur, met als uiterste datum 31 december 2025.

 

Deze dading doet geen afbreuk aan toekomstige beleidskeuzes inzake terrasreglementering, vergunningverlening en beheer van het openbaar domein.

 

 

Publicatiedatum: 24/09/2025
Overzicht punten

ZITTING VAN 19 JUNI 2025

 

BES Definitieve vaststelling rooilijn PRED Demerbeemd

 

 

MOTIVERING

 

FEITEN EN CONTEXT

 

De gemeenteraad van Begijnendijk stelde in zitting van 27 maart 2025 het rooilijnplan voor de verbindingsweg tussen Werchtersesteenweg en Gelroodsesteenweg voorlopig vast zoals weergegeven op de bij dit besluit gevoegde rooilijnplannen ‘Rooilijnplan Betekomse Beemden plan 1’ en ‘Rooilijnplan Betekomse Beemden plan 2’, opgemaakt door landmeters-experten Teccon, Kleimoer 16, 9030 Gent-Mariakerke.

 

Het college van burgemeester en schepenen werd door de gemeenteraad gelast met het houden van een openbaar onderzoek conform de richtlijnen van het gemeentewegendecreet van 3 mei 2019.

 

Dit openbaar onderzoek werd gevoerd van 21 april 2025 tot en met 21 mei 2025, conform de bepalingen van het decreet gemeentewegen van 3 mei 2019.

 

Aankondiging aan het publiek verliep door:

        publicatie in het Belgisch Staatsblad;

        publicatie op de website van het lokaal bestuur Begijnendijk;

        uithanging aan het begin en einde van de gemeenteweg;

        uithanging aan het gemeentehuis;

        door het aangetekend aanschrijven van de aanpalende eigenaars.

 

Er werd een afzonderlijke mededeling gedaan aan:

        departement Mobiliteit en Openbare Werken;

        deputatie van de provincie Vlaams-Brabant.

 

Tijdens het openbaar onderzoek werden er drie bezwaarschriften en/of opmerkingen ontvangen.

 

JURIDISCHE GRONDEN

 

        Nieuw decreet Lokaal bestuur

        Gemeenteraadsbesluit van 24 maart 2022 betreft 'Erkenning van landbouwwegen in de Demerbeemden als gemeenteweg op basis van 30-jarig openbaar gebruik'

        Gemeenteraadsbesluit van 27 maart 2025 betreft voorlopige vaststelling rooilijnplan voor de verbindingsweg tussen Werchtersesteenweg en Gelroodsesteenweg

        Decreet van 3 mei 2019 houdende de gemeentewegen

 

ARGUMENTATIE

 

Opmaak van rooilijnplannen voor betreffende gemeenteweg betreft de uitvoering van het gemeenteraadsbesluit van 24 maart 2022. De procedure voorgeschreven door het decreet houdende de gemeentewegen werd hierbij gevolgd inclusief het vereiste openbaar onderzoek.

 

Gedurende het openbaar onderzoek werden drie bezwaarschriften en/of opmerkingen ontvangen. De relevantie van de ontvangen stukken wordt afgetoetst aan het onderwerp van de lopende procedure, namelijk de opmaak en goedkeuring van een rooilijnplan voor de betreffende wegenis.

 

Bespreking van de ontvangen bezwaarschriften en/of opmerkingen:

        In bezwaarschrift en/of opmerking 1 wordt de vraag gesteld waarom de rooilijnen niet gelijk gelegd worden met de bestaande perceelsgrenzen. Dit op basis van de argumentatie dat de weg doorheen verloop van tijd mogelijks opgeschoven is.

Het rooilijnplan wordt opgesteld rekening houdend met de feitelijk op het terrein aanwezige situatie. De opmaak van dit plan geeft voor de toekomst duidelijkheid over de effectieve grenzen. Hierbij wordt geen rekening gehouden met de perceelsgrenzen maar wel met de feitelijk aanwezige bedding. Het lokaal bestuur zal niet overgaan tot een verlegging van de bestaande wegenis.

 

        Bezwaarschrift en/of opmerking 2 handelt over een aantal concrete vragen die indiener heeft inzake de wegenis waarvoor de rooilijnplannen opgesteld worden, meer bepaald over de historische eigendomsoverdracht van een aantal betrokken kadastrale percelen en onderhoud van zijn privéhaag. Bepaling van de historische eigendomsoverdracht van de betreffende eigendommen maakt geen onderdeel               uit van de voorliggende rooilijnplanprocedure. Er werden geen wijzigingen meer aangebracht aan de vooropgestelde rooilijnen zoals deze in het openbaar onderzoek werden voorgelegd. Er vinden geen wijzigingen plaatst in de onderhoudswerken zolang deze zich niet binnen de rooilijnen van de wegenis bevinden. Het lokaal bestuur is verantwoordelijk voor onderhoudswerken binnen de rooilijnen.

 

        In bezwaarschrift en/of opmerking 3 wordt aangegeven door indiener dat de rooilijn zoals opgemaakt door Teccon bvba (met name de rooilijn die voorwerk uitmaakt van het onderzoek) als de meest correcte wordt beschouwd en wordt aangegeven dat indiener verwacht van de gemeente zich strikt houdt aan het medegedeelde onderwerp.

Er werden geen wijzigingen meer aangebracht aan de vooropgestelde rooilijnen zoals deze in het openbaar onderzoek werden voorgelegd. De lopende procedure beperkt zich tot de juridisch definitieve vastlegging van de rooilijn.

 

De ontvangen bezwaarschriften/opmerkingen zijn niet van die aard dat deze aanleiding geven tot de aanpassing van de ontwerp rooilijnplannen dewelke in openbaar onderzoek zijn gegaan. De voorlopig vastgestelde ontwerp rooilijnplannen kunnen dan ook definitief worden vastgesteld.

 

Artikel 28 van het decreet houdende de gemeentewegen stelt dat de aanleg, wijziging, verplaatsing of opheffing van een gemeenteweg aanleiding geeft tot een waardevermindering of waardevermeerdering van de gronden waarop de gemeenteweg gesitueerd is. De vergoeding voor waardevermindering is verschuldigd door de gemeente aan de eigenaar van de grond in kwestie. De vergoeding voor waardevermeerdering is verschuldigd door de eigenaar van de betrokken grond en komt ten goede aan de gemeente. De waardevermindering of de waardevermeerdering wordt vastgesteld door een landmeter-expert, aangesteld door de gemeente.

 

De waardevermeerdering wordt geacht nihil te zijn als de gemeenteweg in de feiten verdwenen is, omdat infrastructuren door of in opdracht van de overheid zijn aangelegd of omdat de gemeenteweg werd bebouwd krachtens een rechtsgeldige, niet-vervallen vergunning die werd verleend vóór 1 september 2019.

Het lokaal bestuur Begijnendijk stelde landmeters-expertenbureau Teccon aan voor de waardebepaling voor voorliggend dossier. Het schattingsverslag wordt toegevoegd in bijlage aan deze beslissing.


De landmeter expert oordeelt dat volgens de luchtfoto's van 1971 tot heden blijkt dat de onverharde weg in gebruik is als toegangsweg tot de achterliggende percelen alsook in gebruik is als voetweg. Door de officialisering naar gemeenteweg wijzigt het toekomstig gebruik niet. De percelen worden in de toekomstige staat zodoende niet zwaarder belast. Bijgevolg bepalen wij de min of meerwaarde ten gevolge van de officialisering tot gemeenteweg op nul euro.

 

BIJLAGEN

 

        Rooilijnplannen

        Schattingsverslag

        Bezwaren/opmerkingen

        Eigenaargegevens

BESLUIT

 

eenparig

 

Artikel 1

 

De gemeenteraad besluit de rooilijn voor de verbindingsweg tussen Werchtersesteenweg en Gelroodsesteenweg, zoals opgenomen op het bij dit besluit gevoegde rooilijnplannen ‘Rooilijnplan Betekomse Beemden plan 1’ en ‘Rooilijnplan Betekomse Beemden plan 2’, definitief vast te stellen. Er zijn geen wijzigingen aangebracht ten opzichte van het voorlopig vastgestelde rooilijnen.

 

Artikel 2

 

De gemeenteraad gelast het college van burgemeester en schepenen met het bekendmaken van deze vaststelling overeenkomstig de bepalingen van het decreet van 3 mei 2019 houdende de gemeentewegen:

        Het besluit van de gemeenteraad tot definitieve vaststelling van het gemeentelijk rooilijnplan wordt onmiddellijk na de definitieve vaststelling gepubliceerd op de gemeentelijke website, en aangeplakt bij het gemeentehuis en ter plaatse, minstens aan het begin- en eindpunt van het nieuwe, gewijzigde of verplaatste wegdeel.

        Het college van burgemeester en schepenen brengt iedereen die in het kader van het openbaar onderzoek een standpunt, opmerking of bezwaar heeft ingediend met een beveiligde zending op de hoogte van het besluit van de gemeenteraad tot definitieve vaststelling van het gemeentelijk rooilijnplan.

        Het rooilijnplan wordt samen met het besluit van de gemeenteraad tot definitieve vaststelling van het gemeentelijk rooilijnplan onmiddellijk na de definitieve vaststelling met een beveiligde zending bezorgd aan het departement en aan de deputatie van de provincie waarin de gemeente ligt.

 

 

Publicatiedatum: 24/09/2025
Overzicht punten

ZITTING VAN 19 JUNI 2025

 

BES Definitieve vaststelling - CP Vijversstr-Puttestr

 

 

MOTIVERING

 

FEITEN EN CONTEXT

 

De gemeenteraad van Begijnendijk stelde in zitting van 27 maart 2025 het rooilijnplan tot gedeeltelijke opheffing van de gemeenteweg ter hoogte van kadastrale percelen Begijnendijk, sectie B, 504/Z5, 504/A6, 504/K6, 504/L6, 504/D7, 504/E7, 504/Z6 en 504/A7 voorlopig vast zoals dit is weergegeven op het rooilijnplan, opgemaakt door landmeters-experten Teccon, Kleimoer 16, 9030 Gent-Mariakerke op 07 november 2024.

 

Het college van burgemeester en schepenen werd door de gemeenteraad gelast met het houden van een openbaar onderzoek conform de richtlijnen van het gemeentewegendecreet van 03 mei 2019.

 

Dit openbaar onderzoek werd gevoerd van 14 april 2025 tot en met 15 mei 2025, conform de bepalingen van het decreet gemeentewegen van 03 mei 2019.

 

Aankondiging aan het publiek verliep door:

        publicatie in het Belgisch Staatsblad;

        publicatie op de website van het lokaal bestuur Begijnendijk;

        uithanging aan het begin en einde van de gemeenteweg;

        uithanging aan het gemeentehuis;

        door het aangetekend aanschrijven van de aanpalende eigenaars.

 

Er werd een afzonderlijke mededeling gedaan aan:

        departement Mobiliteit en Openbare Werken;

        deputatie van de provincie Vlaams-Brabant;

 

Tijdens het openbaar onderzoek werden er geen bezwaarschriften en/of opmerkingen ontvangen.

 

Artikel 17 §5 en §6 van het decreet houdende de gemeentewegen stelt dat de gemeenteraad binnen de 60 dagen na het einde van het openbaar onderzoek het gemeentelijk rooilijnplan definitief vast dient te stellen. Indien dit niet gebeurt vervalt het ontwerp van gemeentelijke rooilijn.

 

JURIDISCHE GRONDEN

 

        Decreet houdende de gemeentewegen van 3 mei 2019

        Gemeenteraadsbesluit van 31 mei 2022 betreft ‘Definitieve vaststelling beleidskader trage wegen’

        Besluit van het college van burgemeester en schepenen van 8 april 2024 betreft 'Opheffingsprocedure deel gemeenteweg Vijversstraat'

        Besluit van het college van burgemeester en schepenen van 19 augustus 2024 betreft 'Ontheffingsprocedure deel gemeenteweg Vijversstraat'

        Besluit van de gemeenteraad van 27 maart 2025 betreft de voorlopige vaststelling ontwerp grafisch plan tot opheffing gedeelte gemeenteweg - chemin particulier Vijversstraat-Puttestraat

 

ADVIEZEN

 

Er werden geen adviezen ontvangen in kader van deze procedure, noch van het departement Mobiliteit en Openbare Werken, noch van de deputatie Vlaams-Brabant.

 

ARGUMENTATIE

 

Op 13 november 2023 dienden de eigenaars van kadastraal perceel Begijnendijk, sectie B, 504/A6 of nog Vijversstraat 27, een verzoekschrift in bij de dienst omgeving betreft het opheffen van een deel van een gemeenteweg gelegen op hun eigendom. Het verzoekschrift werd ingediend op basis van artikel 14 §2 van het Decreet houdende de gemeentewegen.

 

In zitting van 31 mei 2022 stelde de gemeenteraad het beleidskader trage wegen voor de gemeente Begijnendijk definitief vast. Dit beleidskader houdt evenwel geen beslissingen in over het juridische statuut van individuele verbindingen, maar vormt een visie en leidraad voor de gemeenteraad om gericht beslissingen te kunnen nemen in het kader van de uitbouw van een volwaardig netwerk aan trage wegen. Een onderzoek aangaande het specifieke statuut van een wegenis (m.n. de vraag of een bepaalde (historische) verbinding mogelijks een publiekrechtelijke erfdienstbaarheid van doorgang uitmaakt, en de eventuele aanmerking als (trage) gemeenteweg) dient weg per weg te gebeuren, met de nodige neutraliteit, transparantie en inspraak, volgens de regelgeving van toepassing door het Gemeentewegendecreet. In dit visiedocument wordt de verbinding tussen Puttestraat en Vijversstraat - waarvan het in het hiervoorliggende verzoekschrift aangehaalde gedeelte onderdeel uitmaakt - vermeld als een wenslijn. De opname van bepaalde wenslijnen in het beleidskader betekent dat die verbindingen onderzocht zullen worden.

 

Een ‘chemin particulier’ moet, volgens cassatiearrest van 22 april 1983, beschouwd worden als een buurtweg door zijn inschrijving in de Atlas der Buurtwegen, dit ongeacht of de weg eigendom is van de gemeente of van een particulier. Merk op dat de verkavelingsvergunning dateert van voor dit cassatiearrest. Hierdoor werd geen afschaffing of verlegging van de wegenis doorgevoerd bij realisatie van de verkaveling. Sinds 01 september 2019 (de inwerkingtreding van het gemeentewegendecreet) zijn er geen verjaarde gemeentewegen meer. Alle gemeentelijke wegen en buurtwegen in de zin van de wet van 10 april 1841 op de buurtwegen die bestaan op 01 september 2019, worden voor de toepassing van het decreet van de gemeentewegen geacht een gemeenteweg te zijn.

 

Niemand kan een gemeenteweg aanleggen, wijzigen, verplaatsen of opheffen zonder voorafgaande goedkeuring van de gemeenteraad.

 

Een gemeenteweg kan niet worden opgeheven louter door onbruik gedurende een onafgebroken periode van 30 jaar (de zogenaamde opheffing ingevolge verjaring). Gemeentewegen kunnen alleen opgeheven worden door een bestuurlijke beslissing ter uitvoering van dit decreet en kunnen niet verdwijnen door niet-gebruik.


Eenieder heeft het recht om een verzoekschrift in te dienen bij de gemeente waarin gemotiveerd wordt dat een gemeenteweg, of een deel ervan, getroffen is door een dertigjarig niet-gebruik door het publiek. Het bewijs wordt geleverd door een rechterlijke uitspraak of met alle middelen van recht.

 

De behandeling van het verzoekschrift tot afschaffing van een deel van de ‘chemin particulier’ is derhalve onderhevig aan een beslissing van de gemeenteraad en het decreet van de gemeentewegen. Een gemeenteweg kan volgens dit decreet slechts worden aangelegd, verplaatst, gewijzigd of worden opgeheven middels een besluit daartoe van de gemeenteraad.

 

Als de gemeenteraad vaststelt dat er geen sprake is van een dertigjarig niet-gebruik door het publiek, geeft de gemeenteraad aan het college van burgemeester en schepenen de opdracht om de publieke doorgang te vrijwaren overeenkomstig de in dit decreet opgenomen instrumenten en handhavingsbevoegdheden.

 

Indien de gemeenteraad op grond van een verzoekschrift vaststelt dat er sprake is van een dertigjarig niet-gebruik door het publiek kan het verzoekschrift ontvankelijk verklaard worden.

 

De gemeenteraad oordeelt vervolgens over de wenselijkheid van de opheffing van de gemeenteweg of een deel ervan, rekening houdend met de doelstellingen en principes, vermeld in artikel 3 en 4 (GWD), en in voorkomend geval het gemeentelijk beleidskader en afwegingskader, vermeld in artikel 6 (GWD). Een eventuele opheffingsprocedure verloopt overeenkomstig afdeling 3 (GWD).

 

Op 08 april 2024 besliste het college van burgemeester en schepenen in eerste instantie over de uitvoering van voorliggende opheffingsprocedure. Hierbij werd door het college aangegeven de procedure enkel uit te voeren voor die percelen waarvoor er een woning vergund werd bovenop het tracé opgenomen in de Altas der Buurtwegen.

 

Op 02 augustus 2024 vond in navolging van deze beslissing overleg plaats tussen het college van burgemeester en schepenen, administratie en Trage Wegen vzw. Hierbij luidde het advies van Trage Wegen vzw de procedure uit te breiden voor al de percelen gelegen op het westelijke gedeelte van de chemin particulier te starten met perceel Vijversstraat 11 of Begijnendijk, 1ste afdeling, sectie B, nrs. 504/A7. Het aspect dat de wegenis ter hoogte van deze zone reeds meer dan 30 jaar niet meer zichtbaar is op het topografisch kaartmateriaal en orthofoto's bijkomend aan de aspecten van onbruik zijn hierbij doorslaggevend. In navolging hiervan besloot het college van burgemeester en schepenen in zitting van 19 augustus 2024 tot uitbreiding van de opname van kadastrale percelen in de procedure.

Volgende kadastrale percelen werden opgenomen in de procedure: Begijnendijk, sectie B, 504/Z5, 504/A6, 504/K6, 504/L6, 504/D7, 504/E7, 504/Z6 en 504/A7.


Op 07 januari 2025 nam het nieuwe college van burgemeester en schepenen kennis van de eerdere beslissing van het college van burgemeester en schepenen van 19 augustus 2024.

 

De gemeenteraad ging op 27 maart 2025 principieel akkoord om de chemin particulier gedeeltelijk op te heffen en stelde het rooilijnplan voorlopig vast.

 

Het openbaar onderzoek liep van 14 april 2025 tot en met 15 mei 2025. Aangaande het door de gemeenteraad voorgestelde rooilijnplan tot gedeeltelijke opheffing van de betreffende wegenis werden geen opmerkingen of bezwaren ontvangen. Evenmin werden er concrete adviezen ontvangen.

 

Het besluit van de gemeenteraad zal dan ook volgen op de eigen onderbouwing van de voorgestelde gedeeltelijke opheffing waarbij aftoetsing gebeurd op basis van de basisprincipes van het decreet houdende de gemeentewegen.

 

Bij beslissingen over wijzigingen van het gemeentelijk wegennet wordt minimaal rekening gehouden met de volgende principes:
1° wijzigingen van het gemeentelijk wegennet staan steeds ten dienste van het algemeen belang;
2° een wijziging, verplaatsing of afschaffing van een gemeenteweg is een uitzonderingsmaatregel die afdoende wordt gemotiveerd;
3° de verkeersveiligheid en de ontsluiting van aangrenzende percelen worden steeds in acht genomen;
4° wijzigingen aan het wegennet worden zo nodig beoordeeld in een gemeentegrensoverschrijdend perspectief;
5° bij de afweging voor wijzigingen aan het wegennet wordt rekening gehouden met de actuele functie van de gemeenteweg, zonder daarbij de behoeften van de toekomstige generaties in het gedrang te brengen. Daarbij worden de ruimtelijke behoeften van de verschillende maatschappelijke activiteiten gelijktijdig tegen elkaar afgewogen.

 

Door aanleg van de verkaveling en de daaropvolgend afgeleverde bouwvergunningen verdween het westelijk gedeelte van de ‘chemin particulier’:

        Ter hoogte van kadastraal perceel Begijnendijk, sectie B, 504/A6 of nog Vijversstraat 27 (lot 66, verkavelingsdossiers 16FL63 - 23FL60) werd door het college van burgemeester en schepenen op 06 september 1993 stedenbouwkundige vergunning 75/1993 afgeleverd voor de bouw van een woning pal op het tracé van de ‘chemin particulier’;

        Ter hoogte van kadastraal perceel Begijnendijk, sectie B, 504/L6 of nog Vijversstraat 23 (lot 64, verkavelingsdossiers 16FL63 - 23FL60) werd door het college van burgemeester en schepenen op 12 februari 1979 een stedenbouwkundige vergunning 68/1978 afgeleverd voor de bouw van een woning pal op het tracé van de ‘chemin particulier’;

 

Het verzoek tot opheffing van de ‘chemin particulier’ werd hierdoor op kadastraal perceel Begijnendijk, sectie B, 504/A6 door de dienst omgeving als ontvankelijk geadviseerd. Dit advies werd gevolgd door de gemeenteraad.

 

Wegens de identieke situatie van toepassing voor perceel Begijnendijk, sectie B, 504/L6 of nog Vijversstraat 23 (lot 64, verkavelingsdossiers 16FL63 - 23FL60) werd ook dit perceel mee opgenomen in deze procedure. Dit om te voorkomen dat in navolging van de behandeling van perceel B 504/A6 een volledig identieke procedure moet herhaald worden voor perceel B 504/L6.

 

Navolgende elementen onderbouwende hierin de argumentatie van de gemeenteraad:

        de bedding ter hoogte van deze percelen is op basis van de beschikbare orthofoto's verdwenen sinds de aanleg van de verkaveling 16FL63 - 23FL60

        de bedding loopt dwars door twee woningen waarvoor een stedenbouwkundige vergunning werd afgeleverd door het college van burgemeester en schepenen

 

Ter hoogte van kadastrale percelen Begijnendijk, 1ste afdeling, sectie B, nrs. 504/D7, 504/E7, 504/Z6 en 504/A7 werd geen woning vergund op het tracé van de wegenis. Op basis van de beschikbare orthofoto’s en topografische kaarten is de bedding van de wegenis ook hier evenwel >30 jaar verdwenen.

 

Onderbouwing inzake het algemeen belang (1°) kadert hier in de rechtszekerheid die van toepassing dient te zijn voor de eigenaars van de betrokken eigendommen en het hierin volgen van de gangbare rechtsspraak. Bijkomend wordt erop gewezen dat inzake het algemeen belang dient toegezien te worden door het lokaal bestuur op de verdere mogelijke toekomstige aansluiting van het niet verjaarde gedeelte van de chemin particulier op basis van feitelijke wegen dewelke momenteel niet meer publiek toegankelijk zijn, maar in het verleden wel deze functie vervuld hebben (zie verder).

 

De uitzonderlijkheid (2°) van het voorliggende besluit van de gemeenteraad bestaat erin dat de gedeeltelijke opheffing als juridisch onderbouwd kan beschouwd worden rekening houdend met eerdere rechtspraak over gelijkaardige situaties. Er is sprake van een door het lokaal bestuur van Begijnendijk afgeleverde bouwvergunning en/of er is sprake van een onderbouwing van het verdwijnen van een wegenis in de praktijk voor een periode > 30 jaar (orthofoto's, topografisch materiaal) die door niemand weerlegd/tegengesproken werd gedurende het openbaar onderzoek.

 

Principes 3° en 4° zijn niet van toepassing.

 

Het gedeelte van de wegenis waarop de gedeeltelijke afschaffing betrekking heeft, heeft momenteel geen actuele functie. De historische functie van dit gedeelte van de wegenis is ook reeds jaren verdwenen en gehypothekeerd door de historische vergunningen afgeleverd door het lokaal bestuur van Begijnendijk. Om te voorkomen dat de behoeften van de toekomstige generaties hier zonder meer zouden verdwijnen dient er (zoals hierboven reeds gesteld) door het lokaal bestuur toegezien te worden op de verdere mogelijke toekomstige functionele aansluiting van het niet verjaarde gedeelte van de chemin particulier op basis van feitelijke wegen dewelke momenteel niet meer publiek toegankelijk zijn, maar in het verleden wel deze functie vervuld hebben. In concreto spreekt de gemeenteraad zich hierover momenteel niet uit op welke wijze dit kan of dient te gebeuren, maar wordt wel geduid op de potenties en het belang ervan in kader van een toekomstig functioneel traag netwerk. In het beleidskader ‘Trage Wegen’ van de gemeente Begijnendijk werd de ‘chemin particulier’ tussen Puttestraat en Vijversstraat immers ook reeds vermeld als wenslijn. Dit tezamen met de feitelijke verbindingswegen doorheen natuurgebied De Putten.

 

Bij de definitieve vaststelling van het gemeentelijk rooilijnplan kunnen ten opzichte van het voorlopig vastgestelde gemeentelijk rooilijnplan alleen wijzigingen worden aangebracht die gebaseerd zijn op de bezwaren en opmerkingen die tijdens het openbaar onderzoek zijn geformuleerd, of eruit voortvloeien. Gezien er geen bezwaren en opmerkingen tijdens het openbaar onderzoek werden geformuleerd wordt het rooilijnplan door de gemeenteraad als definitief beschouwd.

 

Artikel 28 van het decreet houdende de gemeentewegen stelt dat de aanleg, wijziging, verplaatsing of opheffing van een gemeenteweg aanleiding geeft tot een waardevermindering of waardevermeerdering van de gronden waarop de gemeenteweg gesitueerd is. De vergoeding voor waardevermindering is verschuldigd door de gemeente aan de eigenaar van de grond in kwestie. De vergoeding voor waardevermeerdering is verschuldigd door de eigenaar van de betrokken grond en komt ten goede aan de gemeente. De waardevermindering of de waardevermeerdering wordt vastgesteld door een landmeter-expert, aangesteld door de gemeente. De waardevermeerdering wordt geacht nihil te zijn als de gemeenteweg in de feiten verdwenen is, omdat infrastructuren door of in opdracht van de overheid zijn aangelegd of omdat de gemeenteweg werd bebouwd krachtens een rechtsgeldige, niet-vervallen vergunning die werd verleend vóór 1 september 2019.

Het lokaal bestuur Begijnendijk stelde landmeters-expertenbureau Teccon aan voor de waardebepaling voor voorliggend dossier. Het schattingsverslag wordt toegevoegd in bijlage aan deze beslissing. Er is geen sprake van waardeverandering aangezien de wegenis op de betreffende kadastrale percelen een ongebruik kent van 30 jaar of er sprake is van gebouwen met een rechtsgeldige, niet-vervallen vergunning die werd verleend vóór 1 september 2019.

 

BIJLAGEN

 

        verzoekschrift

        afbakeningsplan

        rooilijnplan

        schattingsverslag

FINANCIËLE GEVOLGEN

 

Het besluit heeft geen financiële impact.

 

Artikel 28 van het decreet houdende de gemeentewegen stelt dat de aanleg, wijziging, verplaatsing of opheffing van een gemeenteweg aanleiding geeft tot een waardevermindering of waardevermeerdering van de gronden waarop de gemeenteweg gesitueerd is. De vergoeding voor waardevermindering is verschuldigd door de gemeente aan de eigenaar van de grond in kwestie. De vergoeding voor waardevermeerdering is verschuldigd door de eigenaar van de betrokken grond en komt ten goede aan de gemeente. De waardevermindering of de waardevermeerdering wordt vastgesteld door een landmeter-expert, aangesteld door de gemeente. De waardevermeerdering wordt geacht nihil te zijn als de gemeenteweg in de feiten verdwenen is, omdat infrastructuren door of in opdracht van de overheid zijn aangelegd of omdat de gemeenteweg werd bebouwd krachtens een rechtsgeldige, niet-vervallen vergunning die werd verleend vóór 1 september 2019.

 

Het lokaal bestuur Begijnendijk stelde landmeters-expertenbureau Teccon aan voor de waardebepaling voor voorliggend dossier. Het schattingsverslag wordt toegevoegd in bijlage aan deze beslissing. Er is geen sprake van waardeverandering aangezien de wegenis op de betreffende kadastrale percelen een ongebruik kent van 30 jaar of er sprake is van gebouwen met een rechtsgeldige, niet-vervallen vergunning die werd verleend vóór 1 september 2019.

BESLUIT

 

eenparig

 

Artikel 1

 

De gemeenteraad stelt het rooilijnplan tot gedeeltelijke opheffing van de gemeenteweg ter hoogte van kadastrale percelen Begijnendijk, sectie B, 504/Z5, 504/A6, 504/K6, 504/L6, 504/D7, 504/E7, 504/Z6 en 504/A7 definitief vast zoals dit is weergegeven op het definitief vastgestelde rooilijnplan, opgemaakt door landmeters-experten Teccon, Kleimoer 16, 9030 Gent-Mariakerke op 7 november 2024. Er zijn geen wijzigingen aangebracht ten opzichte van het voorlopig vastgestelde rooilijnplan.

 

Artikel 2

 

De gemeenteraad gelast het college van burgemeester en schepenen met het bekendmaken van deze vaststelling overeenkomstig de bepalingen van het decreet van 3 mei 2019 houdende de gemeentewegen:

        Het besluit van de gemeenteraad tot definitieve vaststelling van het gemeentelijk rooilijnplan wordt onmiddellijk na de definitieve vaststelling gepubliceerd op de gemeentelijke website, en aangeplakt bij het gemeentehuis en ter plaatse, minstens aan het begin- en eindpunt van het nieuwe, gewijzigde of verplaatste wegdeel.

        Het college van burgemeester en schepenen brengt iedereen die in het kader van het openbaar onderzoek een standpunt, opmerking of bezwaar heeft ingediend met een beveiligde zending op de hoogte van het besluit van de gemeenteraad tot definitieve vaststelling van het gemeentelijk rooilijnplan.

        Het rooilijnplan wordt samen met het besluit van de gemeenteraad tot definitieve vaststelling van het gemeentelijk rooilijnplan onmiddellijk na de definitieve vaststelling met een beveiligde zending bezorgd aan het departement en aan de deputatie van de provincie waarin de gemeente ligt.

 

 

Publicatiedatum: 24/09/2025
Overzicht punten

ZITTING VAN 19 JUNI 2025

 

BES Aankoopcentrale Wonen in Vlaanderen

 

 

MOTIVERING

 

FEITEN EN CONTEXT

 

Om gebruik te kunnen maken van de raamovereenkomst voor het ontwerp en de realisatie van modulaire wooneenheden wordt voorgesteld om beroep te doen op de aankoopcentrale Wonen in Vlaanderen.

 

JURIDISCHE GRONDEN

 

        Decreet Lokaal Bestuur, Afdeling 3. De bevoegdheden van de gemeenteraad, art. 40.

        Wet overheidsopdrachten: artikel 2, 6°a) en 7°b) van de wet van 17 juni 2016 betreffende de overheidsopdrachten. Een aanbestedende overheid die een beroep doet op een aankoopcentrale is vrijgesteld van de verplichting om zelf een plaatsingsprocedure te organiseren, conform artikel 47 § 2 van bovenvermelde wet.

 

ARGUMENTATIE

 

De gemeente is onderhevig aan de wetgeving op overheidsopdrachten en wordt steeds meer geconfronteerd met complexere technisch-administratieve vraagstukken, waarbij meer en meer eisen worden gesteld op vlak van vakspecifieke kennis. De samenwerking op het vlak van overheidsopdrachten en/of aanbieden van facilitaire diensten kan daar positieve schaaleffecten en synergieën genereren.

 

BIJLAGEN

 

        Handleiding afnemers raamovereenkomst MW2023

        Bestek Modulair Bouwen 2023

        Modelbestek minicompetitie MW 2023

BESLUIT

 

 

12 stemmen voor: Bob Michiels, David Janssens, Peter Spiessens, Wim De Roover, Herman De Coux, Ann Danckers, Mario Verbeeck, Tom Wouters, Bart Sorée, Martine Ooms, Shari Hendrickx en Julie Van Den Eynde

8 onthoudingen: Bert Ceulemans, David Dupont, Fredy De Keyser, Wendy De Cock, Ingrid Stas, Jill Elsen, Margareta Vandenbroeck en Mark Boone

 

Artikel 1

 

De gemeenteraad keurt de toetreding tot aankoopcentrale Wonen in Vlaanderen om gebruik te maken van de raamovereenkomst voor het ontwerp en de realisatie van modulaire wooneenheden, goed.

 

 

Publicatiedatum: 24/09/2025
Overzicht punten

ZITTING VAN 19 JUNI 2025

 

BES Raamovereenkomst kantoor- en inrichtingsmateriaal

 

 

MOTIVERING

 

FEITEN EN CONTEXT

 

Actie 154 MJP: De gemeente richt een polyvalent cultuur en dienstencentrum op.

 

Op dit ogenblik bestelt de gemeente zijn kantoormeubilair na prijsvraag bij minstens drie partijen bij de goedkoopste aanbieder. Dit proces is vaak tijdrovend en niet gestroomlijnd. Instappen in een raamcontract via een aankoopcentrale zorgt ervoor dat het marktonderzoek al gebeurd is door de aankoopcentrale en de leverancier met de beste prijs en kwaliteit is gekozen.

 

Via de aankoopcentrale CREAT wordt de raamovereenkomst kantoor- en inrichtingsmeubilair aangeboden met de firma Sedus Stoll bvba als gegunde partner.

 

Sedus Stoll bvba werkt op een professionele manier, steunend op ervaring en inzet van een dynamisch team van. Om te voldoen aan de vraag van de opdrachtgever stellen zij zich ten alle tijden flexibel op.

Als bijkomende dienstverlening kan men bij Sedus terecht voor een inrichtingsplan van de kantoorruimtes op basis van een kosteloos stappenplan.

 

Het aangeboden meubilair wordt ecologisch verantwoord geproduceerd. De nodige bewijsstukken worden hiervoor voorgelegd. Sedus vindt circulariteit belangrijk. Ze voeren bij de opstart van nieuwe projecten (indien gewenst) een analyse uit en stellen een bijhorende diagnose van de circulaire status van het oude materiaal. Hierbij wordt samen bekeken welke milieuvriendelijke en circulaire oplossingen er zijn.

 

JURIDISCHE GRONDEN

 

        Het Decreet Lokaal bestuur van 22 december 2017: artikel 41,10°, over het vaststellen van de plaatsingsprocedure en het vaststellen van de voorwaarden van overheidsopdrachten

        De wet van 17 juni 2016 inzake overheidsopdrachten: artikel 38, §1, 1°1, en artikels 2, 6°a en 7°a, artikel 47, §1, alinea 2 dat de aankoopcentrale fungeert als tussenpersoon en 47, §2 waarin de aanbestedende overheden worden vrijgesteld van de verplichting om zelf een plaatsingsprocedure te organiseren wanneer ze een beroep doen op een aankoopcentrale.

        Gemeenteraadsbeslissing van 26 oktober 2023: goedkeuring toetreding tot de Tussengemeentelijke Maatschappij Voor Services/aankoopcentrale CREAT.

 

ARGUMENTATIE

 

Stapsgewijs tracht het lokaal bestuur Begijnendijk de aankoopprocessen te stroomlijnen. Momenteel bestelt de gemeente zijn kantoormeubilair na prijsvraag bij minstens drie partijen. Dit proces is vaak tijdrovend en niet gestroomlijnd. Instappen in een raamcontract via een aankoopcentrale zorgt ervoor dat het marktonderzoek al gebeurd is door de aankoopcentrale en de leverancier met de beste prijs en kwaliteit is gekozen. Hierdoor wordt er kostbare tijd bespaard. Het aankoopproces gaat sneller en efficiënter.

 

Het instappen op de raamovereenkomst zal voor efficiëntiewinsten zorgen, er komt dus meer tijd vrij om aan kerntaken te werken.

 

De raamovereenkomst wordt aangegaan voor 4 jaar.

 

BIJLAGEN

 

        details raamovereenkomst

FINANCIELE GEVOLGEN

 

Krediet is in 2025 voorzien op: ACT-154/0190-000/22100007

 

Facturatie verloopt op basis van geleverde diensten.

 

De visumaanvragen zullen aangevraagd worden bij de afdeling financiën.

BESLUIT

 

eenparig

 

Enig artikel

 

De gemeenteraad keurt de toetreding tot de raamovereenkomst kantoor- en inrichtingsmeubilair van de aankoopcentrale CREAT met Sedus Stoll bvba als gegunde partner en uitvoerder van de opdracht, goed.

 

 

Publicatiedatum: 24/09/2025
Overzicht punten

ZITTING VAN 19 JUNI 2025

 

BES IGS Cultuur Oost-Brabant LOV 2030

 

 

MOTIVERING

 

FEITEN EN CONTEXT

 

        Decretale ontwikkelingen en opportuniteiten:

Het nieuwe Bovenlokaalcultuurdecreet heeft als doel om een kwalitatieve, duurzame, diverse en geïntegreerde bovenlokale cultuurwerking uit te bouwen, te stimuleren, te optimaliseren en participatie te bevorderen. Hiervoor mikt het decreet op het ondersteunen en stimuleren van transversale samenwerking, door het lokale cultuurbeleid met elkaar te verbinden en via het creëren van een bovenlokale meerwaarde.

Momenteel zijn er 19 intergemeentelijke samenwerkingen (IGS) erkend door Vlaanderen om dit structureel mogelijk te maken. In Oost-Brabant ontbreekt voorlopig een dergelijke grote structurele samenwerking. Toch hebben de Oost-Brabantse gemeenten een lange traditie van culturele samenwerking via VlaBra’ccent (1999-2019) als bovenlokaal platform en samenwerkingsverband van cultuur- en gemeenschapscentra in Vlaams-Brabant.

 

        IGS als duurzame bovenlokale samenwerking

Ondanks het decretaal wegvallen van de provinciale ondersteuning zijn de cultuur- en gemeenschapscentra blijven inzetten op (projectmatige) samenwerking en is het lokaal cultuurwerk steeds bovenlokaal verbonden gebleven, onder meer via het succesvolle Regio Oo(g)st-project en via de recente projectmatige samenwerkingen rond ‘Met de bib naar buiten’ en het TROOST-Brabant-project. Al deze projecten worden ondersteund en medegefinancierd door de Vlaamse overheid via het bovenlokaal cultuurdecreet, dat ook de IGS-financiering regelt.

Uit voorbereidend onderzoek blijkt een grote vraag naar meer structurele ondersteuning via een gesubsidieerde intergemeentelijke samenwerking m.b.t. lokaal cultuurbeleid en de belangrijkste actoren hierin zoals de bibliotheken, de cultuur- en gemeenschapscentra en de cultuur- of vrijetijdsdiensten. Een dergelijke IGS kan niet alleen projecten initiëren en begeleiden maar ook ondersteunend, coördinerend en stimulerend werken voor alle deelnemende gemeenten. Binnen deze IGS is er ruimte om flexibel te werken en de competenties te bundelen die bij de afzonderlijke gemeenten niet steeds aanwezig (kunnen) zijn. Elke gemeente kan inhoudelijk deelnemen op de wijze die best aansluit bij haar behoeften maar structureel is elke gemeente wel een evenwaardige partner binnen de IGS.

 

        IGS als opvolger van IGCS

Meer dan 10 jaar is lokaal bestuur Begijnendijk, lid van IGCS (Intergemeentelijke culturele samenwerking, met de leden, Aarschot, Begijnendijk, Holsbeek, Rotselaar en Scherpenheuvel-Zichem). IGCS heeft gedurende 20 jaar zijn waarde bewezen en ook lokaal bestuur Begijnendijk heeft zijn culturele werking sterk kunnen versterken dankzij IGCS. IGCS kwam als klein samenwerkingsverband nooit in aanmerking om erkend te worden door Vlaanderen. Na het verdwijnen van VlaBra'ccent en de stopzetting van subsidies via de provincie Vlaams-Brabant, bleef IGCS bestaan dankzij de financiële inbreng van de deelnemende gemeenten. Door een overstap van IGCS naar het nieuw op te richten IGS, zullen wel belangrijke financiële middelen beschikbaar zijn.

 

        Europa als katalysator

De titel en het concept “Europese Culturele Hoofdstad” is een initiatief van de Europese Unie. In 2030 zal België een Culturele Hoofdstad van Europa nomineren. Initieel waren zes Belgische steden kandidaat, waarvan Brugge, Gent en Kortrijk afvielen in de eerste selectieronde. Leuven, Molenbeek-Brussel en Namen zijn weerhouden kandidaten.

Het verwerven van de titel en het gezamenlijk uitwerken van een breed cultureel programma in de regio in de aanloop naar en in het titeljaar 2030 bieden nieuwe kansen voor het sociale en culturele leven in de regio en voor een grote communicatieve, strategische en economische impact. Voormalige en toekomstige Europese Culturele Hoofdsteden elders in Europa getuigen van een positieve impact voor de bredere regio.

De kandidatuur van Leuven en het brede LOV2030-project is gericht op de regio-werking en vormt een sterke, inhoudelijke hefboom om een structurele bovenlokale cultuurwerking uit te bouwen voor Leuven en de referentieregio Oost-Brabant. De oprichting van de IGS biedt hiervoor de structurele onderbouw en schrijft haar bovenlokale projecten in onder de thema’s van LOV2030: human, nature, innovation. Ze garandeert daarenboven een duurzame werking, ook na 2030. Wanneer, in het slechtste geval, Leuven de titel niet verwerft, blijft de IGS garant voor een structurele samenwerking en gaan de resultaten van de voorbereidende werkzaamheden niet verloren.

 

        Conclusie:

De kandidatuur van de stad Leuven als Europese Culturele Hoofdstad 2030 biedt een unieke opportuniteit om de bovenlokale culturele samenwerking in de referentieregio Oost-Brabant te versterken en deze structureel te verankeren als Intergemeentelijke Samenwerking (IGS) voor cultuur, ondersteund en mede gefinancierd door de Vlaamse overheid.

Met de kandidatuur van Leuven & Beyond als Europese Culturele Hoofdstad is het momentum daar om over te stappen van projectmatige Vlaamse ondersteuning naar structurele Vlaamse ondersteuning. Daarom vragen we een principieel engagement  van de Oost-Brabantse gemeenten om deel te nemen in 2025 en 2026 aan de voorbereiding van de oprichting van een nieuwe eigen IGS Cultuur Oost-Brabant in 2027.

Op het burgemeestersoverleg van 28 juni 2024 onderschreven 24 Oost-Brabantse gemeenten de intentie om het eigen cultuurbeleid te versterken door middel van bovenlokale samenwerking via een IGS en om de kandidatuur als Europese Culturele Hoofdstad 2030 te ondersteunen als Leuven & Beyond (LOV2030).

Daarom wordt aan de gemeenten uit Oost-Brabant de bevestiging hiervan via een principieel akkoord voorgelegd. Dit bestaat uit het voorzien van een geoormerkte cofinanciering in de voorziene cultuurbudgetten vanaf 2027 van € 0,675 per inwoner voor de periode 2027 - 2032 voor de deelname aan de IGS en de organisatie van culturele projecten.

 

JURIDISCHE GRONDEN

 

        Besluit (EU) 2017/1545 van het Europees Parlement en de Raad van 13 september 2017 tot wijziging van Besluit nr. 445/2014/EU tot vaststelling van een actie van de Unie voor het evenement “Culturele hoofdsteden van Europa” voor de periode 2020 tot 2033.

        Het decreet lokaal bestuur

        Het bovenlokaal cultuurdecreet van 15 juni 2018 en 08 maart 2024

FINANCIELE GEVOLGEN

 

Aan de gemeenten uit Oost-Brabant wordt een principieel akkoord gevraagd om deel te nemen aan de voorbereidingen van een IGS cultuur voor referentieregio Oost-Brabant en deelname aan de voorbereidingen van de kandidatuur van Leuven & Beyond voor Europese Culturele Hoofdstad 2030. Dit bestaat uit het voorzien van een geoormerkte cofinanciering in de voorziene cultuurbudgetten vanaf 2027 van € 0,675 per inwoner voor de periode 2027 - 2031 voor de deelname aan de IGS en de organisatie van culturele projecten.

BESLUIT

 

eenparig

 

Artikel 1

 

De gemeenteraad besluit akkoord te gaan met de deelname en de voorbereidingen aan de kandidatuur van Leuven & Beyond (LOV2030) voor Europese Culturele Hoofdstad 2030 en zodra de titel behaald, mee te werken gedurende 2026-2033.

 

Artikel 2

 

De gemeenteraad besluit principieel akkoord te gaan met de deelname aan de voorbereidingen van de oprichting van een nieuw intergemeentelijk samenwerkingsverband cultuur voor de referentieregio Oost-Brabant.

 

Artikel 3

 

De gemeenteraad besluit in de meerjarenplanning 2027-2031 een jaarlijks bedrag van € 0,675 per inwoner te voorzien en te oormerken voor deze periode voor de deelname aan de nieuwe IGS Cultuur Oost-Brabant ter ondersteuning van de realisatie van bovenlokale cultuurprojecten in de eigen gemeente en binnen de brede (Europese) programmalijnen human, nature, innovation voor LOV2030.

 

 

Publicatiedatum: 24/09/2025
Overzicht punten

ZITTING VAN 19 JUNI 2025

 

BES Engagementsverklaring vzw mobiel

 

 

MOTIVERING

 

FEITEN EN CONTEXT

 

De vzw Mobiel stelt de vraag aan het bestuur om zich te engageren voor een samenwerking in het kader van het Leaderproject vzw Mobiel dat zij indienden.

 

Over vzw Mobiel

Vzw Mobiel biedt al meer dan 30 jaar aangepast vervoer aan in Oost-Brabant en is sinds 2014 erkend door de Vlaamse overheid.

 

Hun missie is om mensen met elkaar te verbinden. Ze geloven sterk in het bieden van kansen aan zij die op reguliere manieren vaak moeilijk kunnen participeren aan de samenleving. Daarom bieden zij vandaag al aangepast vervoer aan voor rolstoelgebruikers en beperkt voor minder mobiele stappers in groep (in samenwerking met onder meer de dag- en woonzorgcentra). Daarnaast zijn ze ook een sociale economieorganisatie en bieden we tewerkstellingskansen aan personen die een afstand tot de arbeidsmarkt hebben. Ze engageren zich ten slotte ook sterk voor de uitbouw van hun vrijwilligerswerking.

 

Over het project

Binnen het werkingsgebied (arrondissement Leuven) zien ze vandaag dat er steeds meer mensen in vervoersarmoede terechtkomen, vooral in landelijke gebieden dreigt dit steeds vaker te gebeuren. Dit onder meer door verschuivingen in het openbaar vervoersaanbod, maar ook door bv. een vergrijzing van de bevolking en de latere leeftijd waarop ouderen de stap zetten om naar een woonzorgcentrum te verhuizen. Kortom: waar de behoeften naar een beter mobiliteitsaanbod (zowel in onder meer betaalbaarheid als toegankelijkheid) stijgende is, zien ze dat het aanbod op vele plaatsen daalt en/of te beperkt is voor de huidige en toekomstige vraag naar verplaatsingsmogelijkheden.

Vanuit hun huidige dienstverlening kunnen ze hier vandaag slechts beperkt op inspelen, gezien de opdracht voornamelijk bestaat uit het aanbieden van rolstoelvervoer. Ze willen echter waar mogelijk inzetten op het creëren van een recht op mobiliteit voor iedereen. Daarom beslisten ze om een aanvraag voor een Leader-project in te dienen waarbij ze de focus kunnen leggen op vervoersbehoeften bij personen met een beperkte mobiliteit in landelijk gebied.

 

Doel van het project is enerzijds om na 12 jaar (Leader-project ‘Anders Mobiel op het Platteland’) opnieuw binnen het volledige Leader-gebied een onderzoek te doen naar de vervoersbehoeften bij personen met een beperkte mobiliteit. Ze willen hiermee de evolutie van de noden (vs het aanbod) in kaart brengen. Anderzijds willen ze ook bekijken hoe ze dit als dienst kunnen koppelen aan een concreet complementair aanbod aan wat zij vandaag al aan aangepast vervoer aanbieden binnen het arrondissement Leuven.

Hiervoor zouden ze één of enkele pilootprojecten willen opzetten. Ze hopen hiermee ook een basis te leggen voor nieuwe, lokale initiatieven en structurele samenwerkingen rond mobiliteit en vervoersarmoede.

 

Ze denken hierbij o.m. aan volgende lokale pilootprojecten:

        Vervoersconcept cliënteel dagcentrum/buurtrestaurant/buurtbus

        Oprichting (/optimalisering) lokale Mobitwin-centrale(s) (vroegere MMC’s) waarbij vzw Mobiel organisator wordt in samenwerking met lokale besturen

        Oprichting initiatief fietsriksja voor personen beperkte mobiliteit (dit initiatief bestaat deels al in een aantal gemeenten via een aparte vzw, maar kan parallel of in samenwerking verder ontwikkeld worden)

        Onderzoeken potentieel dienst begeleiding bij vervoersopdrachten, gericht op het op cliënteel met een zorgnood van zowel het rolstoelvervoer van vzw Mobiel als gebruikers van de Mobitwin centrales

 

Ze kunnen hierbij een meerwaarde betekenen en zien zichzelf als sterke potentiële partner:

        Meer dan 30 jaar expertise in organisatie aangepast vervoer

        Aanwezigheid callcenter > groeipotentieel bij uitbreiding opdracht naar bv lokale Mobitwin/ buurtbus/ …

        Ervaring werking vrijwilligers > vrijwilligerscoach in dienst

        Reeds bestaande partnerships met alle lokale besturen binnen Hageland+ rond organisatie aangepast (rolstoel)vervoer

        Visie van vzw Mobiel > sterk gericht op sociale gelijkheid, inclusie en voorkomen vervoersarmoede

  

 

Ze zijn op zoek naar partners die zich willen engageren voor een inhoudelijke samenwerking. 

Deze kan betrekking hebben tot het onderzoek naar de vervoersbehoeften en/of het in kaart brengen van de noden bij de lokale besturen en voorzieningen in functie van de opzet van een pilootproject. Een samenwerking hierbinnen houdt geen financieel engagement in. Enkel wanneer we bv een concreet pilootproject zouden opstarten, moet bekeken hoe er zal worden omgegaan met de kostendekking.

 

ADVIEZEN

 

In Begijnendijk worden mensen die aangepast rolstoelvervoer nodig hebben momenteel doorverwezen naar deze dienst. We merken echter geregeld dat de vraag naar vervoer van minder mobielen (vnl. bejaarden) zonder rolstoel stijgt. Deze mensen willen bijvoorbeeld naar een feestje, doktersbezoek, bezoek aan familie, ... maar in een regio waar het openbaar vervoer eerder beperkt is en er weinig aanbod is van een Minder Mobiele Centrale is het niet altijd evident om voor hen een (betaalbare) oplossing te zoeken.

 

Vanuit het OCMW zien we wel de meerwaarde om deel te nemen aan het project waar in eerste instantie een onderzoek zal gevoerd naar de vervoersarmoede in Begijnendijk en wordt bekeken op welke manieren we hier een oplossing kunnen voor bieden.

 

BIJLAGEN

 

engagementsverklaring

BESLUIT

 

eenparig

 

Enig artikel

 

De gemeenteraad keurt de ondertekening van de engagementsverklaring samenwerking met de vzw mobiel in het kader van het voorstel Leaderproject vzw Mobiel goed.

 

 

Publicatiedatum: 24/09/2025
Overzicht punten

ZITTING VAN 19 JUNI 2025

 

BES Voorstel lestijdenpakket 2025-2026

 

 

MOTIVERING

 

FEITEN EN CONTEXT

 

De brief van 21 maart 2025 van het Vlaams Ministerie van Onderwijs en Vorming, Agentschap voor onderwijsdiensten betreffende de personeelsformatie schooljaar 2025-2026 voor de gemeentelijke basisschool Betekom (13177) en gemeentelijke basisschool Begijnendijk (12781) en de verdeling van de puntenenveloppe van de scholengemeenschap over de beide basisscholen.

 

De directies van GBS De Klimroos en GBS De Puzzel maken een voorstel tot aanwending van het lestijdenpakket. Dit voorstel wordt voorgelegd aan het college van de burgemeester en schepenen, de schoolraad en de representatieve vakorganisaties alvorens het ter goedkeuring wordt voorgelegd aan de gemeenteraad.

 

De datum voor de reaffectatiecommissie van de scholengemeenschap is nog niet gekend.

 

JURIDISCHE GRONDEN

 

        Decreet van 27 maart 1991 betreffende de rechtspositie van sommige personeelsleden van het gesubsidieerd onderwijs en de gesubsidieerde centra voor leerlingenbegeleiding en latere wijzigingen;

        Decreet Lokaal Bestuur;

        Decreet basisonderwijs van 25 februari 1997 en latere wijzigingen en desbetreffende uitvoeringsbesluiten en ministriële omzendbrieven;

        Besluit van de Vlaamse regering van 17 juni 1997 betreffende de personeelsformatie in het gewoon basisonderwijs.

        Omzendbrief BAO/2005/09 van 29 juni 2005 betreffende de personeelsformatie in het gewoon basisonderwijs;

        KB van 28 september 1984 en latere wijzigingen houdende uitvoering van de wet van 19 december 1974 tot regeling van de betrekkingen tussen de overheid en de vakbonden van haar personeel;

        Besluit van de Vlaamse regering van 29 april 1992 betreffende de verdeling van betrekkingen, de terbeschikkingstelling wegens ontstentenis van betrekking, de reaffectatie, de wedertewerkstelling en de toekenning van een wachtgeld of wachtgeldtoelage, en latere wijzigingen, alsook de ministriële omzendbrieven ter zake;

 

ARGUMENTATIE

 

Het voorstel van het college van burgemeester en schepenen om het lestijdenpakket voor schooljaar 2025-2026 als volgt aan te wenden, onder voorbehoud van de definitieve dienstbrieven betreffende alle toegekende uren van Agodi:

 

Betekom: GBS De Klimroos (13177)

 

Kleuterschool:

Het aantal gewogen leerlingen op 01 februari 2025 bedraagt 70. Dit levert 98 lestijden volgens de schalen op en 4 SES lestijden. Totaal aantal lestijden voor de kleuterschool bedraagt 102.

Het aantal kleuters geeft daarenboven recht op 12 uren kinderverzorging.

 

Er zijn zes voltijds vast benoemde kleuteronderwijzers (vijf voltijds vastbenoemden en één 20/24 eindeloopbaan) voor een aantal van 140 lestijden. De kleuteronderwijzers met de kleinste dienstanciënniteit zullen bijgevolg 24/24 lestijden en 14/24 lestijden ter beschikking gesteld worden. De titularis met een tekort van 24/24 zal worden gereaffecteerd binnen het eigen schoolbestuur (GBS De Puzzel). De titularis met een tekort van 14/24 zal enerzijds een reaffectatie krijgen van 8/24 in het kleuteronderwijs van de eigen school en dit in de vervanging van twee zorgkredietstelsels (elke drie maanden te verlengen) anderzijds een reaffectatie krijgen van 5/24 binnen het eigen schoolbestuur (GBS De Puzzel). 

 

De school heeft bijkomend recht op 3/24 aanvangsbegeleiding waarvan 1/24 zal worden aangewend om de titularis met een TBSOB van 14/24 aan te vullen tot een volledige opdracht.

Er zijn geen tijdelijke aanstellingen van doorlopende duur

De uren kinderverzorging zijn vastbenoemd voor 14/32. De school heeft recht op 12/32. De titularis zal bijgevolg voor 1/32 binnen het eigen schoolbestuur (GBS De Puzzel) worden gereaffecteerd en voor 1/32 binnen de scholengemeenschap.

 

Verdeling:

        Peuterklas: 20 lestijden

        1ste kleuterklas (16 kleuters): 24 lestijden

        2de kleuterklas (19 kleuters): 24 lestijden

        3de kleuterklas (14 kleuters): 24 lestijden

        Lichamelijke opvoeding: 4 lestijden

        Ambulante zorg: 7 lestijden

        Kinderverzorging: 12/32 uren

 

Lagere school:

Het aantal gewogen leerlingen op 01 februari 2025 bedraagt 165. Dit levert 208 lestijden op volgens de schalen en 13 SES lestijden. Totaal aantal lestijden voor de lagere school bedraagt 221.

 

Er zijn tien voltijds vast benoemde onderwijzers waarvan één in een voltijdse detachering. Er is één vast benoemde onderwijzer voor 18/24. Dit voor een totaal van 234 lestijden. De onderwijzer met de kleinste dienstanciënniteit zal bijgevolg 13/24 lestijden ter beschikking gesteld worden. Deze titularis zal enerzijds een reaffectatie krijgen van 8/24 in het lager onderwijs van de eigen school en dit in de vervanging van één ouderschapsverlof en een zorgkredietstelsel (elke drie maanden te verlengen), anderzijds zal ze aangesteld worden in 3/24 stimulus (ter vervanging van de zorgcoördinator) vanuit de zorgenveloppe van de scholengemeenschap en 2/24 lerarenplatform.

 

De school heeft bijkomend recht op 4/24 kerntaak. Deze uren, aangevuld met 1/24 aanvangsbegeleiding (ter vervanging van de zorgcoördinator in ouderschapsverlof), worden aangewend om de deeltijds benoemde onderwijzer aan te vullen.

 

De school heeft bijkomend recht op 1/24 samen school hetgeen wordt aangewend aan de vakbondsafgevaardigde. Het uur dat hierdoor vrij komt, wordt aangewend om het deeltijds benoemd personeelslid van een voltijdse opdracht te voorzien.

 

De eventuele openstaande uren lerarenplatform en taalintegratie kunnen worden aangewend om een bijkomend tijdelijk personeelslid aan te stellen.

 

Er is één tijdelijke aanstelling van doorlopende duur. Hij zal een voltijdse opdracht aangeboden krijgen binnen het eigen schoolbestuur (GBS De Puzzel). 

 

 

Verdeling:

        1ste leerjaar (22 leerlingen): 25 lestijden

        2de leerjaar (24 leerlingen): 24 lestijden

        3de leerjaar (35 leerlingen): 44 lestijden (inclusief stimulus, lerarenplatform en kerntaak)

        4de leerjaar (19 leerlingen): 24 lestijden

        5de leerjaar (30 leerlingen): 43 lestijden

        6de leerjaar (23 leerlingen): 24 lestijden

        Lichamelijke opvoeding: 24 lestijden waarvan 4 lestijden op te nemen in de kleuterschool

        Ambulante zorg: 14/24

        ICT: 4/24

        Samen school maken: 1/24

 

Levensbeschouwing

        Rooms-katholieke godsdienst: 10 lestijden. Er één vast benoemde leermeester voor 12/24 die voor 2/24 afstand doet van haar uren.

        Niet-confessionele zedenleer: 10 lestijden. Er is één vast benoemde leermeester voor 10/24.

        Islamitische godsdienst: 4/24 vacante lestijden.

 

Overige omkadering

        ICT-coördinator: 19 punten = 11/36 waarvan 12/36 vast benoemd. De titularis zal voor 1/36 gereaffecteerd worden binnen het eigen schoolbestuur (GBS De Puzzel).

        Administratie: 75 punten = 42/36 met 1 restpunt waarvan 46 vast benoemd. Twee punten = 1/36 dienen te worden ingezet om de administratie van de scholengemeenschap te volbrengen. Bijgevolg zal de titularis met de kleinste dienstanciënniteit voor 5/36 worden voorgedragen aan de reaffectatiecommissie binnen de scholengemeenschap.

        Zorgenveloppe: 27/36 waarvan 34/36 vast benoemd. De titularis wordt bijgevolg voor 7/36 ter beschikking gesteld. Dit wordt in de eigen school opgevangen door de stimulus van 5/36 en 2/36 (=1/24) aanvangsbegeleiding. Door middel van het bijkomend uur aanvangsbegeleiding van 2/36 (= 1/24) wordt de titularis verder aangesteld tot een voltijdse opdracht waardoor zij haar verlofstelsel in ouderschapsverlof kan verder zetten. Bijgevolg kunnen er 7/36 (= 4/24: stimulus en aanvangsbegeleiding) ter vervanging worden aangewend binnen de lagere school.

        Stimulus: 5/36 met 1 restpunt. Deze uren worden aangewend om de ter beschikking stelling van de zorgcoördinator op te vangen.

 

Directeur

De school heeft recht op één voltijdse directeur. Er is één voltijdse titularis.

 

Begijnendijk: GBS De Puzzel (12781)

 

Kleuterschool:

Het aantal gewogen leerlingen op 01 februari 2025 bedraagt 146. Dit levert 187 lestijden volgens de schalen op en 14 SES lestijden. Totaal 201 lestijden. Het aantal kleuters geeft daarenboven recht op 19 uren kinderverzorging.

 

Op 1 september 2025 zijn er zeven voltijds vast benoemde kleuteronderwijzers voor een totaal van 168 lestijden. Bijgevolg zijn er geen leerkrachten die gereaffecteerd moeten worden. Er zijn voldoende uren over (33 lestijden over) om de ter beschikking gestelde leerkrachten uit De Klimroos te kunnen aanvullen (29 lestijden nodig).

 

Er zijn is 1 leerkracht tewerkgesteld in Tijdelijke Aanstelling van Doorlopende Duur (TADD).  Deze leerkracht zal de 5 overige lestijden kunnen opnemen en aangevuld worden binnen de scholengemeenschap.

 

De uren kinderverzorging zijn vastbenoemd voor 18/32.

 

Verdeling:

        Peuterklas: 24 lestijden

        1e kleuterklas (47 kleuters): 2 x 24 lestijden (=48 lestijden)

        2e kleuterklas (48 kleuters): 2 x 24 lestijden (=48 lestijden)

        3e kleuterklas (36 kleuters) : 2 x 24 lestijden (=48 lestijden)

        Lichamelijke opvoeding: 14 lestijden

        ambulante uren: 19 lestijden, waarvan er 5LT in de eerste graad van de lagere school worden gepresteerd.

        Kinderverzorging: 19/32 uren

 

Lagere school:

Het aantal gewogen leerlingen op 01 februari 2025 bedraagt 223. Dit levert 275 lestijden op volgens de schalen, 14 SES lestijden en 1 additionele lestijd. Totaal 290 lestijden.

 

Er zijn 9 leerkrachten voltijds vastbenoemd of 216 lestijden en 4 leerkrachten deeltijds benoemd voor een totaal van 57 lestijden. In totaal zijn er dus 273 lestijden benoemd. Er zijn geen lestijden te kort.

 

Er zijn in totaal 12 lestijden (3 keer 4) voor vervanging in een zorgkredietstelsel (elke 3 maanden te verlengen).

 

De school heeft bijkomend recht op 2 uur 'samen school maken'. De school heeft nog recht op uren kerntaak, aanvangsbegeleiding, lerarenplatform en eventueel taalintegratie. Deze uren zijn nog niet gekend.

 

Voor de lagere school wordt geopteerd voor het systeem van team-teaching, met uitzondering van het eerste leerjaar:

 Verdeling:

        1e leerjaar (37 leerlingen): 21+22 lestijden (= 43 lestijden) en 5 lestijden vanuit pakket kleuter (tot. 48 LT)

        2e leerjaar (39 leerlingen): 2 keer 24 lestijden (= 48 lestijden)

        3e leerjaar (40 leerlingen): 2 keer 24 lestijden (= 48 lestijden)

        4e leerjaar (41 leerlingen): 2 keer 24 lestijden (= 48 lestijden)

        5e leerjaar (32 leerlingen): 31 lestijden (aangevuld met 8/36 stimulus en 2/24 Samen Schoolmaken) (Totaal 38 lestijden)

        6e leerjaar (36 leerlingen): 2 keer 24 lestijden (= 48 lestijden)

 

Lichamelijke opvoeding: 24 lestijden.

 

De eventuele openstaande uren lerarenplatform, kerntaken, aanvangsbegeleiding en taalintegratie kunnen worden aangewend om een bijkomend tijdelijk personeelslid aan te stellen.

 

Levensbeschouwing:

        Rooms katholieke godsdienst: 14 lestijden (16 vastbenoemd- voor 02/24 voorgedragen aan reaffectatiecommissie)

        Niet-confessionele zedenleer: 14 lestijden (16 vastbenoemd- voor 02/24 voorgedragen aan reaffectatiecommissie)

        Islamitische godsdienst: 10/24 (vastbenoemd)

 

Overige omkadering:

        ICT: 29 punten = 16/36 waarvan 16/36 vast benoemd. De titularis wordt aangevuld met 4 punten uit administratieve omkadering en komt zo tot 33 punten (of 19/32).  Binnen deze 19/32 zit 1/36 affectatie vanuit De Klimroos.

        Zorg: 41/36. Er is één vastbenoemde zorgcoördinator voor 36/36 uren en één deeltijds vastbenoemde zorgcoördinator voor 2/36. De voltijds vastbenoemde zorgcoördinator neemt een TAO (36/36) naar het ambt lager onderwijs. Hiervan wordt 14/36 opgenomen door de deeltijds vastbenoemde zorgcoördinator. De overige 22/36 wordt opgenomen door een leerkracht lagere school als zorgleerkracht in de klas. De deeltijds vastbenoemde zorgcoördinator neemt de overige 3/36 zorgcoördinatie op (totaal19/36)

        Administratie: 104 punten.

        Er is één voltijds administratief medewerker vastbenoemd (36/36 uren of 63 punten HSO).

        2 punten dienen te worden ingezet voor de administratie van de scholengemeenschap te volbrengen.

        4 punten worden besteed aan ICT

        De overige 40 punten worden beleidsondersteuning (17/36 HOKT)

        De punten stimulus (08/36) worden ingezet als klasondersteuning in de lagere school.

 

Directeur

De school heeft recht op één voltijdse directeur. Er is één voltijdse titularis.

FINANCIELE GEVOLGEN

 

Alle betrekkingen worden ingericht binnen de omkadering. De loonkost hieraan verbonden is voorzien in het meerjarenplan en wordt volledig gesubsidieerd door het ministerie van onderwijs. De ontvangsten hiervoor zijn voorzien in het meerjarenplan.

 

Visum 2025-015 werd verleend door de financieel directeur.

BESLUIT

 

eenparig

 

Artikel 1

 

De gemeenteraad keurt het voorstel tot aanwending van het lestijdenpakket van de gemeentelijke basisscholen voor schooljaar 2025-2026 goed.

 

Artikel 2

 

Alle betrekkingen worden ingericht binnen de omkadering. De loonkost hieraan verbonden is voorzien in het meerjarenplan en wordt volledig gesubsidieerd door het ministerie van onderwijs.

 

Artikel 3

 

Alvorens het voorstel voor te leggen aan de gemeenteraad zal advies gevraagd worden aan de pedagogische raden, de schoolraden en de representatieve vakorganisaties.

 

 

Publicatiedatum: 24/09/2025
Overzicht punten

ZITTING VAN 19 JUNI 2025

 

BES Schoolreglement GBS De Puzzel

 

 

MOTIVERING

 

FEITEN EN CONTEXT

 

Sinds het schooljaar 1998-1999 moeten schoolbesturen voor al hun scholen een schoolreglement opstellen dat de relaties tussen het schoolbestuur en de ouders en de leerlingen regelt.

 

Decretaal legt de overheid vast welke elementen minimaal in het schoolreglement opgenomen worden.

 

De schoolraad moet betrokken worden bij het opstellen van het schoolreglement en later bij elke wijziging ervan.

 

Het (aangepaste) schoolreglement moet bij eerste inschrijving en verder na elke wijziging door de ouders onderschreven worden. Dit gebeurt voor aanvang van het nieuwe schooljaar.

 

Naast het schoolreglement worden de schoolspecifieke afspraken opgenomen in de schoolbrochure van beide basisscholen. Het schoolreglement maakt deel uit van deze brochure.

 

JURIDISCHE GRONDEN

 

        Decreet Loaal bestuur

        Het decreet basisonderwijs van 25 februari 1997: de artikelen 28, 37 en 37bis, zoals laatst gewijzigd bij Onderwijsdecreet XXVI van 17 juni 2016.

        Omzendbrief BaO/2002/1

 

ADVIEZEN

 

Gunstig advies van de schoolraad van de GBS De Puzzel van 12 juni 2025.

 

ARGUMENTATIE

 

Omwille van wijzigingen in de regelgeving is het bestaande schoolreglement aan actualisatie toe. De aanpassingen zijn aangeduid in kleur in de tekst.

 

Het voorwerp van de beslissing van de gemeenteraad betreft het onderdeel 'schoolreglement' van de schoolbrochure. Wijzigingen aan de schoolspecifieke informatie in de schoolbrochures wordt tegen de start van het nieuwe schooljaar verder geactualiseerd.

 

BIJLAGEN

 

aangepaste schoolbrochure De Puzzel 2025-2026

BESLUIT

 

eenparig

 

Artikel 1

 

De gemeenteraad keurt de aanpassingen aan het schoolreglement van de gemeentelijke basisschool De Puzzel goed.

 

Artikel 2

 

De directie van GBS De Puzzel is ertoe gehouden de aangepaste versie van het schoolreglement, samen met de schoolspecifieke afspraken, door de ouders te laten onderschrijven. 

 

 

Publicatiedatum: 24/09/2025
Overzicht punten

ZITTING VAN 19 JUNI 2025

 

BES Pedagogische dagen en facultatieve verlofdagen

 

 

MOTIVERING

 

FEITEN EN CONTEXT

 

De gemeenteraad stelt jaarlijks de pedagogische studiedagen en facultatieve verlofdagen van de gemeentelijke basisscholen voor volgend schooljaar vast. De voorgestelde data worden eerst ter advies voorgelegd aan het leerkrachtenteam (pedagogische raad), de schoolraad en de representatieve vakorganisaties.

 

JURIDISCHE GRONDEN

 

        Besluit van de Vlaamse Regering tot organisatie van het schooljaar in het basisonderwijs en in het deeltijds onderwijs georganiseerd, erkend of gesubsidieerd door de Vlaamse Gemeenschap: art. 3 en art. 6;

        Besluit van de Vlaamse Regering tot organisatie van het schooljaar in het basisonderwijs, art. 8 §2;

        Decreet lokaal bestuur betreffende de bevoegdheden van de gemeenteraad.

 

ADVIEZEN

 

        gunstig advies van de pedagogische raad van de GBS De Puzzel;

        gunstig advies van de schoolraad van de GBS De Puzzel;

        gunstig advies de representatieve vakorganisaties na onderhandeling in het ABOC;

 

ARGUMENTATIE

 

De pedagogische studiedagen en facultatieve verlofdagen voor schooljaar 2025-2026 worden als volgt voorgesteld:

 

GBS De Puzzel: pedagogische studiedagen:

        woensdag 15 oktober 2025

        woensdag 21 januari 2026 (onder voorbehoud lesgever)

        vrijdag 6 maart 2026

        woensdag 13 mei 2026

 

 

GBS De Puzzel: facultatieve verlofdagen

        maandag 10 november 2025

        vrijdag 22 mei 2026

BESLUIT

 

eenparig

 

Enig artikel

 

De gemeenteraad stelt de pedagogische studiedagen en facultatieve verlofdagen van de gemeentelijke basisschool De Puzzel voor schooljaar 2025-2026 vast als volgt:

 

GBS De Puzzel: pedagogische studiedagen:

        woensdag 15 oktober 2025

        woensdag 21 januari 2026 (onder voorbehoud lesgever)

        vrijdag 6 maart 2026

        woensdag 13 mei 2026

 

GBS De Puzzel: facultatieve verlofdagen

        maandag 10 november 2025

        vrijdag 22 mei 2026

 

 

Publicatiedatum: 24/09/2025
Overzicht punten

ZITTING VAN 19 JUNI 2025

 

BES Schoolreglement GBS De Klimroos

 

 

MOTIVERING

 

FEITEN EN CONTEXT

 

Sinds het schooljaar 1998-1999 moeten schoolbesturen voor al hun scholen een schoolreglement opstellen dat de relaties tussen het schoolbestuur en de ouders en de leerlingen regelt.

 

Decretaal legt de overheid vast welke elementen minimaal in het schoolreglement opgenomen worden.

 

De schoolraad moet betrokken worden bij het opstellen van het schoolreglement en later bij elke wijziging ervan.

 

Het (aangepaste) schoolreglement moet bij eerste inschrijving en verder na elke wijziging door de ouders onderschreven worden. Dit gebeurt voor aanvang van het nieuwe schooljaar.

 

Naast het schoolreglement worden de schoolspecifieke afspraken opgenomen in de schoolbrochure van beide basisscholen. Het schoolreglement maakt deel uit van deze brochure.

 

JURIDISCHE GRONDEN

 

        Decreet Loaal bestuur

        Het decreet basisonderwijs van 25 februari 1997: de artikelen 28, 37 en 37bis, zoals laatst gewijzigd bij Onderwijsdecreet XXVI van 17 juni 2016.

        Omzendbrief BaO/2002/1

 

ADVIEZEN

 

Gunstig advies van de schoolraad van de GBS De Klimroos van 12 juni 2025.

 

ARGUMENTATIE

 

Omwille van wijzigingen in de regelgeving is het bestaande schoolreglement aan actualisatie toe. De aanpassingen zijn aangeduid in kleur in de tekst.

 

Het voorwerp van de beslissing van de gemeenteraad betreft het onderdeel 'schoolreglement' van de schoolbrochure. Wijzigingen aan de schoolspecifieke informatie in de schoolbrochures wordt tegen de start van het nieuwe schooljaar verder geactualiseerd.

 

BIJLAGEN

 

aangepaste schoolbrochure De Klimroos 2025-2026

BESLUIT

 

eenparig

 

Artikel 1

 

De gemeenteraad keurt de aanpassingen aan het schoolreglement van de gemeentelijke basisschool De Klimroos goed.

 

Artikel 2

 

De directie van de GBS De Klimroos is ertoe gehouden de aangepaste versie van het schoolreglement, samen met de schoolspecifieke afspraken door de ouders te laten onderschrijven. 

 

 

Publicatiedatum: 24/09/2025
Overzicht punten

ZITTING VAN 19 JUNI 2025

 

BES Pedagogische dagen en facultatieve verlofdagen

 

 

MOTIVERING

 

FEITEN EN CONTEXT

 

De gemeenteraad stelt jaarlijks de pedagogische studiedagen en facultatieve verlofdagen van de gemeentelijke basisscholen voor volgend schooljaar vast. De voorgestelde data worden eerst ter advies voorgelegd aan het leerkrachtenteam (pedagogische raad), de schoolraad en de representatieve vakorganisaties.

 

JURIDISCHE GRONDEN

 

        Besluit van de Vlaamse Regering tot organisatie van het schooljaar in het basisonderwijs en in het deeltijds onderwijs georganiseerd, erkend of gesubsidieerd door de Vlaamse Gemeenschap: art. 3 en art. 6;

        Besluit van de Vlaamse Regering tot organisatie van het schooljaar in het basisonderwijs, art. 8 §2;

        Decreet lokaal bestuur betreffende de bevoegdheden van de gemeenteraad.

 

ADVIEZEN

 

        gunstig advies van de pedagogische raad van de GBS De Klimroos;

        gunstig advies van de schoolraad van de GBS De Klimroos;

        gunstig advies de representatieve vakorganisaties na onderhandeling in het ABOC;

 

ARGUMENTATIE

 

De pedagogische studiedagen en facultatieve verlofdagen voor schooljaar 2025-2026 worden als volgt voorgesteld:

 

GBS De Klimroos: pedagogische studiedagen:

        woensdag 15 oktober 2025

        woensdag 21 januari 2026

        woensdag 04 maart 2026

        woensdag 13 mei 2026

 

GBS De Klimroos: facultatieve verlofdagen:

        maandag 29 september 2025

        maandag 10 november 2025

 

BIJLAGE

 

Goedkeuring van AGODI - Agentschap voor Onderwijsdiensten om een extra halve dag pedagogische studiedag in te richten tijdens schooljaar 2025 - 2026

BESLUIT

 

eenparig

 

Enig artikel

 

De gemeenteraad stelt de pedagogische studiedagen en facultatieve verlofdagen van de gemeentelijke basisschool De Klimroos voor schooljaar 2025-2026 vast als volgt:

 

GBS De Klimroos: pedagogische studiedagen:

        woensdag 15 oktober 2025

        woensdag 21 januari 2026

        woensdag 04 maart 2026

        woensdag 13 mei 2026

 

GBS De Klimroos: facultatieve verlofdagen:

        maandag 29 september 2025

        maandag 10 november 2025

 

 

Publicatiedatum: 24/09/2025
Overzicht punten

ZITTING VAN 19 JUNI 2025

 

BES Gemeentelijke Holding nv  - av van 25 juni 2025

 

 

MOTIVERING

 

FEITEN EN CONTEXT

 

De brief van 14 mei 2025 tot oproeping van de aandeelhouders voor de algemene vergadering van Gemeentelijke Holding nv in vereffening die zal plaatsvinden op woensdag 25 juni 2025 om 14.00u in de lokalen van de VVSG VZW Bischoffsheimlaan 1-8 te 1000 Brussel.

 

agenda:

 

  1. Bespreking van de werkzaamheden van de vereffenaars over het boekjaar 2024
  2. Bespreking van de jaarrekening over het boekjaar 2024
  3. Bespreking van het jaarverslag van de vereffenaars over het boekjaar 2024 inclusief beschrijving van de vooruitgang van de vereffening en redenen waarom de vereffening nog niet kon worden afgesloten
  4. Bespreking van het verslag van de commissaris over de jaarrekening over het boekjaar 2024
  5. Voorstel van de vereffenaars tot benoeming van een commissaris
  6. Stemming over de benoeming van de commissaris
  7. Vraagstelling

 

Overeenkomstig de wettelijke regels terzake worden alle punten van de agenda, behoudens de benoeming van de commissaris, louter ter kennisname meegedeeld aan de algemene vergadering. Zij worden dus niet ter stemming voorgelegd.

 

Tijdens de gemeenteraad van 27 maart 2025 werd de heer Bob Michiels aangeduid als gemeentelijke vertegenwoordiger voor de volledige legislatuur.

 

JURIDISCHE GRONDEN

 

Het decreet lokaal bestuur van 22 december 2017:

        in het bijzonder artikels 41 tweede lid 4° en artikel 386.

        art 432, alinea 3 waarbij bepaald wordt dat de vaststelling van het mandaat van de vertegenwoordiger dient te worden herhaald voor elke algemene vergadering.

 

BIJLAGEN

 

oproepingsbrief met agenda en documentatiestukken voor de av van 25 juni 2025 inclusief volmachtformulier

BESLUIT

 

eenparig

 

Artikel 1

 

De gemeenteraad keurt de agendapunten van de algemene vergadering van de Gemeentelijke Holding nv in vereffening van 25 juni 2025, goed:

 

  1. Bespreking van de werkzaamheden van de vereffenaars over het boekjaar 2024
  2. Bespreking van de jaarrekening over het boekjaar 2024
  3. Bespreking van het jaarverslag van de vereffenaars over het boekjaar 2024 inclusief beschrijving van de vooruitgang van de vereffening en redenen waarom de vereffening nog niet kon worden afgesloten
  4. Bespreking van het verslag van de commissaris over de jaarrekening over het boekjaar 2024
  5. Voorstel van de vereffenaars tot benoeming van een commissaris
  6. Stemming over de benoeming van de commissaris
  7. Vraagstelling

 

Artikel 2

 

De gemeenteraad mandateert de heer Bob Michiels om op de algemene vergadering van de Gemeentelijke Holding nv van 25 juni 2025 (of iedere andere datum waarop deze uitgesteld of verdaagd zou worden) te handelen en te beslissen conform huidig besluit.

 

Artikel 3

 

De gemeenteraad mandateert de heer Bob Michiels om te stemmen over de benoeming van de commissaris.

 

Artikel 4

 

Kopie van deze beslissing wordt overgemaakt aan de nv Gemeentelijke Holding in vereffening (avgh@quinz.be) en de gemeentelijke vertegenwoordiger.

 

 

Publicatiedatum: 24/09/2025
Overzicht punten

ZITTING VAN 19 JUNI 2025

 

KEN Fluvius OV - notulen av 04 juni 2025

 

De gemeenteraad neemt kennis van de notulen en de presentatie van de algemene vergadering van Fluvius OV van 04 juni 2025.

 

 

 

Publicatiedatum: 24/09/2025
Overzicht punten

ZITTING VAN 19 JUNI 2025

 

KEN Fluvius OV: notulen raad van bestuur

 

De gemeenteraad neemt kennis van de notulen van de raad van bestuur van Fluvius OV van 26 maart 2025 en 02 april 2025.

 

 

 

Publicatiedatum: 24/09/2025
Overzicht punten

ZITTING VAN 19 JUNI 2025

 

KEN Fluvius Zenne-Dijle - notulen rvb

 

De gemeenteraad neemt kennis van de notulen van de raad van bestuur van Fluvius Zenne-Dijle van 24 maart 2025.

 

 

 

Publicatiedatum: 24/09/2025
Overzicht punten

ZITTING VAN 19 JUNI 2025

 

KEN Riobra - notulen rvb 12 maart 2025

 

De gemeenteraad neemt kennis van de goedgekeurde notulen van de raad van bestuur van Riobra van 12 maart 2025.

 

 

 

Publicatiedatum: 24/09/2025
Overzicht punten

ZITTING VAN 19 JUNI 2025

 

KEN IGS Hofheide - notulen rvb 26 maart 2025

 

De gemeenteraad neemt kennis van de notulen van de raad van bestuur van IGS Hofheide van 26 maart 2025.

 

 

 

Publicatiedatum: 24/09/2025
Overzicht punten

ZITTING VAN 19 JUNI 2025

 

KEN IGS Hofheide - notulen rvb 23 april 2025

 

De gemeenteraad neemt kennis van de notulen van de raad van bestuur van IGS Hofheide van 23 april 2025.

 

 

 

Publicatiedatum: 24/09/2025
Overzicht punten

ZITTING VAN 19 JUNI 2025

 

KEN IGS Hofheide - Persbericht nieuwe raad van bestuur

 

De gemeenteraad neemt kennis van het persbericht van de nieuwe raad van bestuur van IGS Hofheide.

 

 

 

Publicatiedatum: 24/09/2025
Overzicht punten

ZITTING VAN 19 JUNI 2025

 

KEN Creadiv nv - notulen av 09 mei 2025

 

De gemeenteraad neemt kennis van de notulen van de algemene vergadering van Creadiv nv van 09 mei 2025.

 

 

 

Publicatiedatum: 24/09/2025
Overzicht punten

ZITTING VAN 19 JUNI 2025

 

KEN De Watergroep - verslag aandeelhoudersbestuur

 

De gemeenteraad neemt kennis van het verslag en de presentatie van het aandeelhoudersbestuur drinkwater van april 2025 en het verslag van de vennotenvergadering van april 2025.

 

 

 

Publicatiedatum: 24/09/2025
Overzicht punten

ZITTING VAN 19 JUNI 2025

 

KEN IGO div - notulen rvb 16 mei 2025

 

De gemeenteraad neemt kennis van de notulen van de raad van bestuur van IGO div van 16 mei 2025.

 

 

 

Publicatiedatum: 24/09/2025
Overzicht punten

ZITTING VAN 19 JUNI 2025

 

KEN Riobra - nazending documentatiestukken

 

De gemeenteraad neemt kennis van de door Riobra nagezonden documentatiestukken voor de algemene vergadering van Riobra van 24 juni 2025.

De goedkeuring agenda en mandaatbepaling voor deze vergadering werden behandeld tijdens de gemeenteraad van 24 april 2025.

 

BIJLAGEN

 

Nagezonden documentatiestukken (brief gemeente, parkeervoorzieningen nabij De Victorie, jaarverslag, verslag commissaris EY, vaststelling uitkering, verslag rvb, evaluatierapport, ondernemingsplan en statutaire benoemingen).

 

 

 

Publicatiedatum: 24/09/2025
Overzicht punten

ZITTING VAN 19 JUNI 2025

 

KEN Ecowerf - nazending documentatiestukken

 

De gemeenteraad neemt kennis van de door Ecowerf nagezonden documentatiestukken voor de algemene vergadering van Ecowerf van 18 juni 2025.

De goedkeuring agenda en mandaatbepaling voor deze vergadering werden behandeld tijdens de gemeenteraad van 22 mei 2025.

 

BIJLAGEN

 

Nagezonden documentatiestukken (conso jaarrekening 2024 finaal, conso jaarverslag 2024 getekend, jaarrekening 2024 finaal en jaarverslag 2024 getekend).

 

 

 

Publicatiedatum: 24/09/2025
Overzicht punten

ZITTING VAN 19 JUNI 2025

 

KEN Fluvius Zenne-Dijle: nazending documentatiestukken

 

De gemeenteraad neemt kennis van de door Fluvius Zenne-Dijle nagezonden documentatiestukken voor de algemene vergadering van Fluvius Zenne-Dijle van 19 juni 2025.

De goedkeuring agenda en mandaatbepaling voor deze vergadering werden behandeld tijdens de gemeenteraad van 24 april 2025.

 

BIJLAGEN

 

Nagezonden documentatiestukken (jaarrekening Iverlek, jaarrekening PBE, jaarverslag, Netto-actieftest, vaststelling uitkeringen, evaluatierapport, ondernemingsplan, statutaire benoemingen, definitieve ruilverhoudingen (8), statutaire mededelingen).

 

 

 

Publicatiedatum: 24/09/2025
Overzicht punten

ZITTING VAN 19 JUNI 2025

 

Toegevoegd - Bespreking Subsidiebedrag rioleringen

 

 

MOTIVERING

 

Toelichtende nota van Samen-CD&V fractie:

 

"Motivatie

Vlaams minister van Omgeving Jo Brouns maakt een half miljard euro extra vrij om lokale besturen te ondersteunen bij de (her)aanleg van rioleringen. De middelen zijn bestemd voor de periode 2026 tot 2030 en moeten ervoor zorgen dat het rioleringsnet sneller wordt uitgebouwd en dat Vlaanderen een sterke vooruitgang boekt in het behalen van de doelstellingen uit de Europese Kaderrichtlijn Water. “Onze riolen zijn onze eerste verdedigingslinie tegen zowel droogte als wateroverlast”, aldus Brouns.

Gemeenten die intekenen op het initiatief kunnen hun rioleringsprojecten volledig laten uitvoeren en financieren door Aquafin, het Vlaamse waterzuiveringsbedrijf. Op die manier wordt lokale besturen niet alleen financiële ademruimte geboden, maar ook praktische ontzorging:

Aquafin staat in voor de begeleiding en het toezicht bij de uitvoering van de werken.

Volgens minister Brouns is dit een noodzakelijke stap. “Onze waterkwaliteit is een collectieve

verantwoordelijkheid. Gemeenten willen investeren in hun rioleringsinfrastructuur, maar stuiten

vaak op hun budgettaire grenzen. Met deze middelen bieden we hen de ruimte om werk te maken van de noodzakelijke investeringen.”

Investeren in riolering is niet alleen essentieel voor een betere waterkwaliteit, maar ook cruciaal in de strijd tegen wateroverlast en droogte. Via infiltratie, buffering van regenwater en een klimaatadaptieve inrichting van het openbaar domein zorgen we in Vlaanderen voor duurzame oplossingen die onze leefomgeving wapenen tegen extreme weersomstandigheden.

 

De investeringen focussen vooral op twee knelpunten: het verhogen van de zuiveringsgraad, met bijzondere aandacht voor landelijke zones, en het verminderen van riooloverstorten. Bij hevige regenval lozen die overstorten het overtollige water rechtstreeks in de waterlopen. Er wordt gekozen voor een geïntegreerde aanpak, met prioriteit voor kwetsbare gebieden en zones die belangrijk zijn voor de zwemwaterkwaliteit. Aquafin, de gemeenten en de rioolbeheerders worden gevraagd om samen een lokaal impulsprogramma voor overstorten op te stellen, zodat de knelpunten versneld kunnen aangepakt worden.

Van onze landbouwers vragen we al jaren stevige inspanningen om de waterkwaliteit te verbeteren. Dan valt het niet uit te leggen dat we nog altijd afvalwater lozen in onze beken en rivieren door gebreken in ons rioleringsnet. Deze investering is een structureel antwoord op dat probleem.

 

In onze gemeente moeten we ons door deze oproep zeker aangesproken voelen. We hebben een historische achterstand qua gescheiden riolering weg te werken en met deze middelen wordt er meer mogelijk dan wat nu al gepland staat. Een opportuniteit moet je plukken als ze voorbij komt.

 

Vraag: 1. Zal het bestuur zich via Fluvius en Aquafin kandidaat stellen voor rioleringsprojecten versneld uit te voeren?

 

Vraag 2. Zijn de subsidies ook bruikbaar voor de reeds geplande projecten (Raystraat, Puttestraat)"

 

 

Publicatiedatum: 24/09/2025
Overzicht punten

ZITTING VAN 19 JUNI 2025

 

Toegevoegd - Bespreking Laagdrempelige dienstverlening

 

 

MOTIVERING

 

Toelichtende nota van Samen-CD&V fractie:

 

"Motivatie

Digitale dienstverlening is al jaren aan een opmars bezig. Wanneer de uitrol van digitale dienstverlening op een logische en intuïtieve manier gebeurt, dan zullen burgers die digitaal begaafd zijn dit ook als makkelijk ervaren en automatisch voor deze contactvorm kiezen. Er zijn echter ook heel wat burgers die digitaal minder ervaren zijn en die heel wat moeite hebben om zich in de digitale maatschappij overeind te houden. Een hybride aanpak waarin digitale én fysieke dienstverlening elkaar aanvullen, is essentieel om niemand uit te sluiten.

 

Naar aanleiding van recente uitspraken van Vlaams minister Hilde Crevits en het evaluatieonderzoek naar de werking van de lokale digibanken, willen we de aandacht vestigen op het belang van fysieke en laagdrempelige dienstverlening, zeker voor burgers met beperkte digitale vaardigheden. Uit het onderzoek blijkt immers dat heel wat mensen – vooral ouderen – moeilijk hun weg vinden in digitale toepassingen en nood hebben aan persoonlijke hulp. Digitale loketten en online afspraken zijn voor hen vaak een drempel. Voor veel inwoners blijft het belangrijk om fysiek en zonder afspraak terecht te kunnen bij de gemeentelijke diensten.

 

Vraag: 1. Is het bestuur bereid om meer tijdstippen te voorzien waarop inwoners zonder afspraak geholpen kunnen worden aan het loket? Donderdagvoormiddag zou bijvoorbeeld al een heel sterk moment kunnen zijn omdat vele mensen dan al de verplaatsing naar de markt maken.

 

Vraag 2. Is het bestuur bereid om de kloof met de niet digitale burger op een andere manier te verkleinen? Bijvoorbeeld een centraal telefoonnummer met permanentie en doorschakelservice en terugbelservice. Een betrouwbare bemanning van het centraal telefoonnummer is essentieel voor het vertrouwen van de burger in de gemeente. Je toont ermee dat je aanspreekbaar bent en mensen krijgen niet onterecht de indruk dat er

verstoppertje gespeeld wordt."

 

 

Publicatiedatum: 24/09/2025
Overzicht punten

ZITTING VAN 19 JUNI 2025

 

Toegevoegd - BES Uitgifte senioren magazine

 

 

MOTIVERING

 

FEITEN EN CONTEXT

 

Voorstel tot besluit van Samen-CD&V-fractie:

 

"Motivatie

 

Geachte leden van de gemeenteraad

 

In een samenleving waarin steeds meer mensen op latere leeftijd actief, zelfstandig én verbonden willen blijven met hun gemeenschap, is duidelijke, toegankelijke en gecentraliseerde informatie essentieel. Heel wat senioren botsen vandaag nog op versnipperde informatie of drempels in digitale communicatie. Om deze reden wensen wij de opmaak van een lokaal informatieboekje – naar het voorbeeld van de Ouderenwijzer Riemst (editie 2025) – voor te stellen als beleidsinstrument en verbindend middel.

 

Dit type publicatie heeft aantoonbare meerwaarde:

        het verhoogt de zelfredzaamheid van oudere inwoners;

        het versterkt de band tussen burger en lokale overheid;

        het ondersteunt mantelzorgers, familie en hulpverleners in hun begeleiding;

        het biedt laagdrempelige communicatie, met fysieke verspreiding bij elke 65-plusser thuis.

 

Wij stellen voor te onderzoeken of het ook voor onze gemeente nuttig kan zijn om een dergelijk boekje op te maken, in nauwe samenwerking met de Seniorenraad als inhoudelijke sparringpartner, en onder de coördinatie van de bevoegde schepen.

 

Voorstel tot besluit:

De gemeenteraad beslist:

 

Dat een onderzoek naar de haalbaarheid en uitwerking van een lokale “Ouderenwijzer” in

samenwerking met de Seniorenraad en de bevoegde schepen kan gebeuren."

 

BIJLAGEN

 

Aanvullend agendapunt gemeenteraad - uitgifte senioren magazine

BESLUIT

 

eenparig

 

Enig artikel

 

De gemeenteraad beslist dat een onderzoek naar de haalbaarheid en uitwerking van een lokale “Ouderenwijzer” in samenwerking met de Seniorenraad en de bevoegde schepen kan gebeuren.

 

 

Publicatiedatum: 24/09/2025
Overzicht punten

ZITTING VAN 19 JUNI 2025

 

Toegevoegd - Bespreking Stavaza eindrapport OVAM - stort van Moorsem

 

 

MOTIVERING

 

Toelichtende nota van Samen-CD&V fractie:

 

"In de brief van OVAM d.d. 9 april 2025 en tijdens de bespreking op de gemeenteraad van 14 april 2025, werd aangegeven dat het beschrijvend bodemonderzoek op het terrein van de voormalige stortplaats in Moorsem in de eindfase zit en dat het eindrapport zou volgen na bijkomende staalnames in april.

 

Naar aanleiding hiervan heeft onze fractie Samen-cd&v volgende vragen:

 

  1. Wat is de huidige stand van zaken van het beschrijvend bodemonderzoek?
  2. Is het eindrapport intussen door OVAM afgeleverd?
  3. Zoja, wanneer worden de resultaten gecommuniceerd aan de gemeente en de omwonenden, zoals aangekondigd?
  4. Wordt er een infomoment voorzien zoals eerder aangekondigd?
  5. Werd er reeds een reactie ontvangen op de brief gericht aan het kabinet van minister Jo Brouns en Gwendolyn Rutten over deze problematiek?"

 

 

Publicatiedatum: 24/09/2025
Overzicht punten

ZITTING VAN 19 JUNI 2025

 

Toegevoegd - BES Oprichting gemeentelijk vrijwilligerskorps

 

 

MOTIVERING

 

FEITEN EN CONTEXT

 

Voorstel tot besluit van Samen-CD&V-fractie:

 

"Toelichting

 

Op voorstel van Vlaams viceminister-president en minister van Binnenland en Samenleven, Hilde Crevits, heeft de Vlaamse Regering op 23 mei 2025 de conceptnota “Vlaams burgerlijk weerbaarheidsprogramma – ‘vrijwilligerskorpsen’” goedgekeurd. Een eerste mailing hieromtrent is reeds naar de gemeenten gebeurd.

 

Deze nota kadert binnen het Vlaams Defensieplan, waarvan een van de kernpijlers het versterken van de burgerlijke weerbaarheid is. De Vlaamse overheid wil burgers beter voorbereiden op en inzetten bij noodsituaties zoals overstromingen, stormschade of grootschalige incidenten.

 

Een belangrijk onderdeel is de oprichting van gemeentelijke vrijwilligerskorpsen, die lokaal worden georganiseerd en aangestuurd bij noodsituaties. Deze korpsen kunnen snel worden ingezet voor ondersteuning, onder coördinatie van de lokale overheid. De Vlaamse overheid voorziet financiering voor o.a. opleiding, bijscholing, een digitale crisistool en professionele begeleiding. Gemeenten kunnen een korps oprichten vanaf 10 vrijwilligers, met ondersteuning tot 80 leden in de eerste fase. Opleidingen zullen starten vanaf het najaar 2025.

 

Gelet op bovenstaande punten beslist de gemeenteraad als volgt:

 

Artikel 1

 

De gemeenteraad beslist zich te engageren tot het onderzoeken van de oprichting van een gemeentelijk vrijwilligerskorps, binnen het kader van het Vlaams burgerlijk weerbaarheidsprogramma, zoals uitgewerkt op initiatief van Vlaams viceminister-president en minister van Binnenland en Samenleven, Hilde Crevits.

 

Artikel 2

 

De gemeenteraad geeft opdracht aan het college van burgemeester en schepenen om het onderzoek naar de oprichting van een gemeentelijk vrijwilligerskorps op te starten, en hiervoor alle voorbereidingen te treffen die nodig of nuttig worden geacht, waaronder met name:

        In overleg te gaan met de Vlaamse overheid over de werking en modaliteiten van het vrijwilligerskorps;

        Via de website www.rodekruis.be/vrijwilligerskorps het engagement tot interesse kenbaar te maken;

        In dialoog te treden met bestaande vrijwilligerswerkingen op het grondgebied van de gemeente (zoals vrijwillige brandweer, Rode Kruis, civiele bescherming, e.a.) met het oog op het benutten van aanwezige expertise en het verzekeren van goede samenwerking;

        De bestaande werking van hulpverleningsorganisaties in de gemeente in kaart te brengen, evenals de noden op vlak van opleiding en inzet in noodsituaties, waarvoor gebruik kan worden gemaakt van het aanbod van het Vlaams burgerlijk weerbaarheidsprogramma;

        In overleg te gaan met andere (buur)gemeenten die interesse tonen in de oprichting van een gemeentelijk vrijwilligerskorps, om afstemming en samenwerking bij noodsituaties te bevorderen.

 

Als gemeente willen we bijdragen aan een veerkrachtige, goed voorbereide samenleving en onderschrijft de doelstelling van het Vlaams burgerlijk weerbaarheidsprogramma om burgers actief te betrekken bij hulpverlening in noodsituaties."

 

BIJLAGEN

 

Aanvullend agendapunt gemeenteraad - oprichting van een gemeentelijk vrijwilligerskorps

BESLUIT

 

 

8 stemmen voor: Bert Ceulemans, David Dupont, Fredy De Keyser, Wendy De Cock, Ingrid Stas, Jill Elsen, Margareta Vandenbroeck en Mark Boone

11 stemmen tegen: Bob Michiels, David Janssens, Peter Spiessens, Wim De Roover, Herman De Coux, Ann Danckers, Mario Verbeeck, Tom Wouters, Martine Ooms, Shari Hendrickx en Julie Van Den Eynde

1 onthouding: Bart Sorée

 

Enig artikel

 

De gemeenteraad verwerpt het ingediende voorstel tot besluit:

 

"Artikel 1

 

De gemeenteraad beslist zich te engageren tot het onderzoeken van de oprichting van een gemeentelijk vrijwilligerskorps, binnen het kader van het Vlaams burgerlijk weerbaarheidsprogramma, zoals uitgewerkt op initiatief van Vlaams viceminister-president en minister van Binnenland en Samenleven, Hilde Crevits.

 

Artikel 2

 

De gemeenteraad geeft opdracht aan het college van burgemeester en schepenen om het onderzoek naar de oprichting van een gemeentelijk vrijwilligerskorps op te starten, en hiervoor alle voorbereidingen te treffen die nodig of nuttig worden geacht, waaronder met name:

        In overleg te gaan met de Vlaamse overheid over de werking en modaliteiten van het vrijwilligerskorps;

        Via de website www.rodekruis.be/vrijwilligerskorps het engagement tot interesse kenbaar te maken;

        In dialoog te treden met bestaande vrijwilligerswerkingen op het grondgebied van de gemeente (zoals vrijwillige brandweer, Rode Kruis, civiele bescherming, e.a.) met het oog op het benutten van aanwezige expertise en het verzekeren van goede samenwerking;

        De bestaande werking van hulpverleningsorganisaties in de gemeente in kaart te brengen, evenals de noden op vlak van opleiding en inzet in noodsituaties, waarvoor gebruik kan worden gemaakt van het aanbod van het Vlaams burgerlijk weerbaarheidsprogramma;

        In overleg te gaan met andere (buur)gemeenten die interesse tonen in de oprichting van een gemeentelijk vrijwilligerskorps, om afstemming en samenwerking bij noodsituaties te bevorderen.

 

Als gemeente willen we bijdragen aan een veerkrachtige, goed voorbereide samenleving en onderschrijft de doelstelling van het Vlaams burgerlijk weerbaarheidsprogramma om burgers actief te betrekken bij hulpverlening in noodsituaties."

 

 

Publicatiedatum: 24/09/2025
Overzicht punten

ZITTING VAN 19 JUNI 2025

 

Toegevoegd - Bespreking Verzakkingen gemeentelijk kerkhof Begijnendijk

 

 

MOTIVERING

 

Toelichtende nota van Samen-CD&V fractie:

 

"Toelichting

 

Met deze interpellatie wensen wij de aandacht te vestigen op een probleem dat op het gemeentelijk kerkhof van Begijnendijk steeds meer zichtbaar en voelbaar wordt: verzakkingen van graven en de instabiliteit van grafmonumenten.

 

In de voorbije maanden hebben we meerdere signalen ontvangen van bezorgde inwoners en familieleden van overledenen. Zij maken melding van onder meer:

 

        Inzakkende grafstenen met zichtbare scheuren of het verschuiven van grafmonumenten;

        Scheefgezakte of losliggende grafstenen, wat niet alleen onveilig is voor bezoekers, maar ook getuigt van een gebrek aan eerbied op deze plek van rust;

        Daarnaast zijn er meldingen van een krakend of instabiel geluid bij het betreden of onderhouden van bepaalde graven, wat zou kunnen wijzen op een verzakking of instabiele fundering. Dit verhoogt het risico op schade en ongelukken.

 

Als lokale overheid hebben we de verantwoordelijkheid om de waardigheid, veiligheid en toegankelijkheid van onze begraafplaatsen te garanderen. Meer dan een juridische of praktische plicht, is dit bovenal een morele opdracht – uit respect voor de overledenen en hun nabestaanden. Een begraafplaats is immers geen louter functionele ruimte, maar een plek van herinnering, rouw en verbondenheid.

 

Daarom vragen wij het volgende:

 

        Kan het gemeentebestuur een technisch nazicht laten uitvoeren van de betrokken grafzones waar verzakkingen, barsten of krakende/instabiele geluiden zijn vastgesteld?

        Kan daarbij worden nagegaan of er structurele oorzaken zijn die een bredere aanpak of preventieve maatregelen vereisen?

 

Een begraafplaats is méér dan een verzameling grafstenen. Het is een symbolische plek die ons verbindt met wie ons is ontvallen."

 

 

 

 

Publicatiedatum: 24/09/2025
Overzicht punten

ZITTING VAN 19 JUNI 2025

 

Toegevoegd - BES Onderzoek aanleg natuurbegraafplaats

 

 

MOTIVERING

 

FEITEN EN CONTEXT

 

Voorstel tot besluit van Samen-CD&V-fractie:

 

"Toelichting

 

Steeds meer mensen kiezen er bewust voor om na hun dood uitgestrooid te worden op een rustige en serene plaats midden in de natuur.

 

Vandaag is asverstrooiing in onze gemeente enkel mogelijk op de strooiweides van de gemeentelijke begraafplaatsen.

 

Ook in Vlaanderen groeit de belangstelling voor natuurbegraafplaatsen. Gemeenten zoals Geel, Sint-Katelijne-Waver en Herent hebben hiervoor reeds locaties ingericht. Lokale besturen kunnen immers zones aanduiden om te bestemmen als natuurbegraafplaats, mits dit gebeurt binnen een wettelijk kader en in overleg met de bevoegde instanties (Agentschap Natuur en Bos, Natuurpunt,…). De asverstrooiingen gebeuren zonder ingrijpende veranderingen in het landschap.

 

Ook in onze gemeente bevinden zich enkele locaties die potentieel geschikt zijn voor de oprichting van een natuurbegraafplaats. Voorbeelden hiervan zijn de Demerbeemden, de Molen in Betekom, Papendel, De Raam, De Rogaerden en Bieheidebos.

 

Onze fractie Samen-cd&v vraagt om de mogelijkheid van een natuurbegraafplaats te

onderzoeken.

 

Gelet op bovenstaande besluit de gemeenteraad als volgt:

 

Art. 1 De gemeentelijke administratie onderzoekt welke locaties er geschikt zijn als

natuurbegraafplaats.

 

Art. 2 De gemeentelijke administratie treedt in contact met de bevoegde instanties en kijkt

welke procedures er dienen gevolgd te worden.

 

Art. 3 Terugkoppeling aan de gemeenteraad wordt voorzien ten laatste eind 2025."

 

BIJLAGEN

 

Aanvullend agendapunt gemeenteraad - onderzoek aanleg natuurbegraafplaats

BESLUIT

 

 

8 stemmen voor: Bert Ceulemans, David Dupont, Fredy De Keyser, Wendy De Cock, Ingrid Stas, Jill Elsen, Margareta Vandenbroeck en Mark Boone

12 stemmen tegen: Bob Michiels, David Janssens, Peter Spiessens, Wim De Roover, Herman De Coux, Ann Danckers, Mario Verbeeck, Tom Wouters, Bart Sorée, Martine Ooms, Shari Hendrickx en Julie Van Den Eynde

 

Enig artikel

 

De gemeenteraad verwerpt het ingediende voorstel tot besluit:

 

"Artikel 1

 

De gemeentelijke administratie onderzoekt welke locaties er geschikt zijn als natuurbegraafplaats.

 

Artikel 2

 

De gemeentelijke administratie treedt in contact met de bevoegde instanties en kijkt welke procedures er dienen gevolgd te worden.

 

Artikel 3

 

Terugkoppeling aan de gemeenteraad wordt voorzien ten laatste eind 2025."

 

 

Publicatiedatum: 24/09/2025
Disclaimer

Publicatie LBLOD

De applicatie "Meeting.burger" helpt lokale besturen bij het aanmaken, annoteren en publiceren van agenda's, besluiten en notulen volgens het principe van gelinkte open data.

Wanneer een publicatie wordt uitgevoerd, wordt er een expliciete "bundel" van het document opgeslagen. Op dat moment is het document inhoudelijk niet meer aanpasbaar door de gebruiker. Deze "bundel" bestaat uit:

Al deze gegevens staan op een aparte publicatie omgeving die beveiligd toegankelijk is voor een beperkt aantal personen.